Jak zgłosić zbycie lub nabycie pojazdu przez internet?

Kupno lub sprzedaż samochodu czy motocykla trzeba zgłosić do urzędu. Niewywiązanie się z tego obowiązku grozi karą nawet do 1000 złotych. Warto pamiętać, że można to zrobić bez kolejek, w zaciszu własnego domu. Jak zgłosić zbycie lub nabycie pojazdu przez internet? Podpowiadamy.

Jak zgłosić zbycie lub nabycie pojazdu przez internet?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 27 stycznia 2021

Ile jest czasu na zgłoszenie kupna lub sprzedaży samochodu?

Zgodnie z prawem, osoba, która kupiła lub sprzedała pojazd ma na to 30 dni, od podpisania umowy kupna-sprzedaży lub umowy darowizny. Zapominalskim grozi kara od 200 do 1000 złotych. Warto pamiętać, że zgłoszenie nie musi wiązać się z długim oczekiwaniem w kolejce. Można to zrobić z własnego komputera, w kapciach i przy filiżance ulubionej herbaty. Wszystko dzięki elektronicznej usłudze, z której w 2020 roku skorzystano aż 600 tysięcy razy. To więcej, niż liczba mieszkańców Poznania!

Obowiązek zgłoszenia sprzedaży i kupna samochodu

Osoby, które pierwszy raz zgłaszają kupno lub sprzedaż samochodu lub motocykla powinny pamiętać, że zbycie zgłasza dotychczasowy właściciel, który albo sprzedał pojazd, albo przekazał go na mocy umowy darowizny. Obowiązek leży też po stronie nowego właściciela, który musi zgłosić nabycie samochodu lub motocykla.

Z powyższej wskazówki wynika, że sprzedaż i zakup pojazdu zgłaszają obie strony. Nie wystarczy, że jedynie sprzedawca zgłosi tę operację, nawet jeśli kupujący jest członkiem rodziny, czy mieszkańcem tego samego miasta lub powiatu.

Kiedy można zgłosić sprzedaż lub kupno samochodu online?

Po pierwsze, do zgłoszenia drogą elektroniczną potrzebny będzie profil zaufany, dzięki któremu można potwierdzić tożsamość. Warto mieć pod ręką podstawowe dane pojazdu takie jak marka, typ, model, numer VIN oraz aktualny numer rejestracyjny. Wszystkie te dane umieszczone są w dowodzie rejestracyjnym. Powinna je zawierać także umowa kupna-sprzedaży bądź faktura VAT.

Potrzebne będą także dane zbywcy lub nabywcy samochodu lub motocykla. Wcześniej warto zrobić skan lub zdjęcie umowy kupna-sprzedaży, faktury bądź umowy darowizny.

Jak zgłosić sprzedaż lub kupno samochodu online?

Jeżeli spełniliśmy przedstawione przed chwilą warunki, oraz przygotowaliśmy potrzebne dokumenty, wchodzimy w ten link (droga na skróty).

Konieczne będzie zalogowanie na konto „Mój Gov” profilem zaufanym. Następnie klikamy w opcję „Usługi dla obywatela” a następnie w „Kierowcy i pojazdy”. Dalej wybieramy „Zgłoś zbycie lub nabycie pojazdu, na przykład sprzedaż, kupno, darowiznę”.

W kolejnym kroku musimy zdecydować czy zgłaszamy zbycie, czy nabycie samochodu lub motocykla. Później wpisujemy dane pojazdu oraz dołączamy skan dokumentu potwierdzającego przekazanie własności. Następnie uzupełniamy dane i adresujemy formularz zawiadomienia. Musi to być odpowiedni terytorialnie wydział komunikacji w starostwie powiatowym, urzędzie miasta na prawach powiatu lub w przypadku Warszawy odpowiedni urząd dzielnicy.

Dobrym zwyczajem jest ponowne sprawdzenie wprowadzonych danych przed podpisaniem profilem zaufanym. Po wysłaniu powinien pojawić się odpowiedni komunikat, a urzędowe poświadczenie przedłożenia (UPP) powinno trafić na skrzynkę na indywidualnym koncie „Mój Gov”. Za takie zgłoszenie nie musimy zapłacić ani grosza.

Zgłoszenie zbycia lub nabycia pojazdu a pandemia

Niestety nie obowiązuje już wprowadzony w związku z pandemią termin zgłoszenia kupna lub sprzedaży pojazdu do 180 dni. Od początku 2021 roku, znów obowiązuje standardowy termin na zgłoszenie takiej transakcji, czyli 30 dni.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!