Obowiązek odśnieżania dachu domu
Nawet 500 złotych mandatu grozi za nieusunięcie sopli czy nawisów śnieżnych na dachu naszej posesji. To pięciokrotnie wyższa kara niż w przypadku nieodśnieżonego chodnika. Nieporównywalnie wyższe konsekwencje grożą jeśli sopel czy bryła śniegu spadnie na przechodnia lub czyjś samochód. Kto ma obowiązek odśnieżania dachu?

- Martyna Kowalska
- /
- 28 stycznia 2021
Obowiązek odśnieżania dachu
Od razu wyjaśnijmy: dach domu, sklepu czy punktu usługowego nie musi być sterylnie czysty po każdych opadach białego puchu. Chodzi o sytuacje, w których tego śniegu jest na tyle dużo, że może on zagrozić bezpieczeństwu zdrowia, życia czy mienia zarówno przez użytkowników danej nieruchomości, jak i pieszych przechodzących obok.
Kiedy śnieg na dachu jest niebezpieczny?
Nie chodzi tylko o kontrolowanie grubości pokrywy śnieżnej. Ten parametr bywa bardzo złudny. Czasem cienka z pozoru warstwa zmrożonego puchu, szczególnie jeśli w ostatnich dniach dochodziło do dużych zmian temperatur, może być groźna nawet dla samej konstrukcji budynku. Szczególnie jeśli dach nie ma nachylenia, powinniśmy zadbać o to, by zmrożona masa nie akumulowała się na budynku. Szczególnie niebezpieczne są metalowe magazyny oraz leciwe konstrukcje, które mogą nie wytrzymać obciążenia i runąć pod naporem śniegu i lodu. Do tego może dojść do innych kosztownych uszkodzeń, takich jak odkształcenia rynien, pękanie elementów konstrukcyjnych, uszkodzenia elewacji, okien itp.
Kary za nieodśnieżenie dachu
Nieusunięcie śniegu, który zalega na dachu, oraz sopli zwisających nad chodnikiem z rynien czy balkonów grozi mandatem do 500 złotych. Jego nieprzyjęcie lub skierowanie sprawy do sądu może podnieść karę do 5000 złotych. W skrajnych sytuacjach prawo przewiduje nawet rok pozbawienia wolności.
Polecony na maila. Jak to działa? Martyna Kowalska
Kto ma obowiązek odśnieżania dachu
Obowiązek odśnieżania dachu oraz usuwania sopli ciąży na właścicielu nieruchomości, wspólnotach i spółdzielniach mieszkaniowych. Oprócz kar przewidzianych w prawie, trzeba pamiętać, że jeśli z powodu naszego niedbalstwa, ktoś poniesie szkodę na zdrowiu lub uszkodzone zostanie mienie (np. samochód), możliwe jest pociągnięcie do odpowiedzialności cywilnej przed sądem. Nie zawsze w takich sytuacjach zastosowanie ma ubezpieczenie OC. Warto dokładnie przeczytać Ogólne Warunki Ubezpieczenia naszej nieruchomości.
Kiedy odśnieżanie zlecić firmie?
Brak lęku wysokości to nie wszystko. Praca wykonywana na wysokości przekraczającej jeden metr jest uznawana w przepisach za pracę na wysokości. Bezpiecznym i pewnym rozwiązaniem jest zlecenie odśnieżania dachu wyspecjalizowanym firmom, które świadczą tego typu usługi. Łatwiej jest znaleźć takich usługodawców w większych miastach. Na wsiach tego typu prace często odbywają się metodą gospodarczą: samodzielnie lub w ramach wzajemnej sąsiedzkiej pomocy. Wykonując takie pracy samemu, bezwzględnie należy zachować najwyższe środki ostrożności.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.