NFZ: Będzie więcej mobilnych zespołów szczepiących

Nabory na dodatkowe mobilne zespoły szczepiące ogłosiły wojewódzkie oddziały Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Rolą wyjazdowych ekip będzie szczepienie pacjentów, których zdrowie nie pozwala na wizytę w stacjonarnym punkcie szczepień – wyjaśnia fundusz. To oznacza, że wkrótce do dyspozycji pacjentów będzie więcej mobilnych zespołów szczepiących przeciw COVID-19.

NFZ: Będzie więcej mobilnych zespołów szczepiących
  • Anna Malinowska
  • /
  • 29 stycznia 2021

Gdzie powstaną mobilne zespoły szczepiące?

Nabory ogłoszone przez oddziały NFZ są skierowane do podmiotów leczniczych, które dotąd nie utworzyły w ramach naborów do Narodowego Programu Szczepień odpowiednich punktów. Na pierwszeństwo w kwalifikacji mogą liczyć placówki posiadające zespoły ratownictwa oraz szpitale węzłowe umieszczone w wykazie resortu zdrowia.

Nowe możliwości szczepienia

Już teraz, każdy punkt Narodowego Programu Szczepień ma zapewnić zaszczepienie pacjentów w ich miejscu zamieszkania. Był to jeden z warunków naboru do programu. Głównymi adresatami takiej możliwości są osoby obłożnie chore.

Aktualnie tworzona siatka mobilnych zespołów ma być docelowo uzupełnieniem wobec zespołów, które już działają. NFZ liczy na to, że zabezpieczą pacjentów z mniejszych gmin oraz miejscowości, gdzie nie zawsze może dojechać ekipa ze stacjonarnego punktu szczepień.

Warto pamiętać, ze pacjenci, którzy mogą dotrzeć do stacjonarnego punktu, ale potrzebują transportu na szczepienie i z powrotem, są obsługiwani przez samorządy lokalne (np. gmina lub powiat), które zapewniają taką komunikację.

Dwa dni urlopu i tańsze bilety dla krwiodawcówDwa dni urlopu i tańsze bilety dla krwiodawców Michał Górecki

Kto może stworzyć mobilny punkt szczepień?

Warunkiem złożenia oferty jest posiadanie wpisu w Rejestrze Podmiotów Prowadzących Działalność Leczniczą oraz spełnienie kilku innych wytycznych:

Po pierwsze, taki podmiot musi dysponować odpowiednią kadrą oraz wyposażeniem, wraz ze środkami transportu, oraz warunkami do przechowywania szczepionek.

Konieczna jest także deklaracja lub już aktywowane połączenie do elektronicznej platformy P1.

Ważne jest także, aby planować trasę przejazdu mobilnego zespołu w taki sposób, by do minimum ograniczyć ryzyko zmarnowania szczepionek.

Ile kosztuje wizyta mobilnego zespołu szczepiącego?

Jak przypomina NFZ, szczepienie dla pacjentów jest bezpłatne. Za wyjazd mobilnej ekipy płaci Fundusz. Jest to kwota 141 złotych za podanie jednej dawki. W cenie zawarto koszty: dojazdu, kwalifikacji oraz podania szczepionki.

NFZ uwzględni także koszt wyjazdów w sytuacji, w której pacjent nie zostanie zaszczepiony, ponieważ nie został zakwalifikowany przez lekarza zespołu. Podobnie jest w sytuacji, w której pacjent nagle wycofał swoją zgodę na poddanie się szczepieniu.

Harmonogram naborów można znaleźć na stronach oddziałów NFZ.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!