Studia 2021. Spore zmiany dla studentów

Puste sale wykładowe, sesja przez internet – pandemia zmieniła rytm i tryb pracy uczelni wyższych. Niedawno weszły w życie nowe przepisy, które wprowadzają szczególne rozwiązania w działalności szkolnictwa wyższego. Co zmienia się dla studentów, co dla doktorantów i jak będą wyglądały studia w 2021 roku?

Studia 2021. Spore zmiany dla studentów
  • Michał Górecki
  • /
  • 29 stycznia 2021

Praktyki zawodowe studentów 2021

Z powodu pandemii Ministerstwo Edukacji i Nauki musiało wprowadzić kilka istotnych zmian, które uregulują działalność uczelni oraz podmiotów kształcących doktorantów w bieżącym roku akademickim.

Zniesiony został m.in. minimalny wymiar praktyk zawodowych w przypadku studiów o praktycznym profilu, który w zależności od poziomu kształcenia wynosił 6 lub 3 miesiące. Przepisy umocowały senaty uczelni do modyfikacji programów tych studiów.

Studia doktoranckie 2021

Z powodu trwającej pandemii ujednolicono także przepisy, które dotyczą kształcenia doktorantów z przepisami, które regulują działanie uczelni. Wprowadzono bowiem możliwość czasowego ograniczenia w kształceniu doktorantów.

W związku z problemami wynikającymi z epidemią SARS-CoV-2 utrzymano ważność legitymacji doktoranta na czas ograniczenia kształcenia i 60 dni po jego zakończeniu.

Jakie jest najlepsze liceum w Polsce?Jakie jest najlepsze liceum w Polsce? Jan Wróblewski

Rekrutacja na studia 2021

Resort edukacji i nauki informuje również o wprowadzeniu dodatkowych rozwiązań, które umożliwiają dokonanie zmian w uchwałach rekrutacyjnych na studia, które rozpoczynają się w drugim semestrze roku akademickiego 2020/2021 oraz w kolejnym roku 2021/2022.

Uczelnie publicznie mogą obecnie zmienić zasady przyjmowania laureatów, czy finalistów olimpiad  na szczeblu centralnym oraz międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów.

Nowe przepisy ułatwiają także sam proces rekrutacji dla kandydatów. Przyjęcie na studia drugiego stopnia może się odbyć na podstawie samego zaświadczenia o ukończeniu studiów. Dyplom może zostać doręczony w późniejszym okresie.

Ustawa regulująca studia w okresie pandemii

Aktem prawnym regulującym działalność uczelni wyższych w czasie pandemii jest Ustawa z 21 stycznia 2021 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!