Małopolska: uchwała antysmogowa, co należy wiedzieć?
Niektóre małopolskie gminy chcą wprowadzenia lokalnych uchwał antysmogowych. Co to jest uchwała antysmogowa? Program Czyste powietrze.

- Jan Wróblewski
- /
- 2 lutego 2021
Uchwały antysmogowe w PolsceW miniony poniedziałek przedstawiciele poszczególnych gmin spotkali się z władzami województwa w sprawie ustalenia zasad dotyczących planowanych uchwał antysmogowych. Nowe przepisy miałyby ograniczyć stosowanie paliw stałych (węgla) w gminach. O wprowadzeniu lokalnych uchwał antysmogowych myślą samorządowcy ze Skawiny, Tarnowa, Oświęcimia, Rabki-Zdrój i Krzeszowic. "Bardzo się cieszę, że kolejne małopolskie samorządy nie tylko respektują regionalną uchwałę antysmogową, ale chcą pójść o krok dalej. Przykład Krakowa, który wprowadził zakaz używania paliw stałych w połowie 2019 roku, pokazuje, że takie działanie ma bardzo realny wpływ na jakość powietrza. Potwierdziły to badania ekspertów w Akademii Górniczo-Hutniczej, opublikowane kilka dni temu" — mówił wicemarszałek Małopolski Tomasz Urynowicz. Program “Czyste powietrze”Opracowanie jednolitych zasad wprowadzania lokalnych uchwał antysmogowych, jest jednym z zadań realizowanych w ramach Programu ochrony powietrza. Wstępne propozycje dotyczą likwidacji wszystkich funkcjonujących urządzeń węglowych do 31 grudnia 2029 r., oraz utworzenie lokalnych programów mających na celu dofinansowanie wymiany pieców w przypadku najuboższych mieszkańców. Wicemarszałek Tomasz Urynowicz stwierdził, że lokalne uchwały antysmogowe powinny być oparte o rządowy program dopłat "Czyste powietrze". Jest to ogólnopolski program dopłat do wymiany starych pieców oraz docieplenia domów jednorodzinnych, którego celem jest walka ze smogiem. Lokalne przepisy antysmogoweW ramach wspomnianego programu opracowywane są jednolite zasady pozwalające na wprowadzenie lokalnych uchwał antysmogowych, które będą zgodne z obowiązującymi już regulacjami. Do najważniejszych propozycji należą:
Warto przypomnieć, że Rada Gminy Skawina już w marcu 2019 r. podjęła tzw. uchwałę intencyjną z zamiarem opracowania lokalnych przepisów antysmogowych. "O tym, jak ważny jest to dla nas problem, niech świadczy fakt, że nie było wówczas ani jednego głosu przeciw" — podkreślał Tomasz Ożóg, pełniący funkcję wiceburmistrza Skawiny. Już teraz wiadomo, że gminy, które zdecydują się na wprowadzenie lokalnych uchwał antysmogowych, będą mogły liczyć na dofinansowanie ze środków pochodzących z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2021-2027. |
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.