Małopolska: uchwała antysmogowa, co należy wiedzieć?

Niektóre małopolskie gminy chcą wprowadzenia lokalnych uchwał antysmogowych. Co to jest uchwała antysmogowa? Program Czyste powietrze.

Małopolska: uchwała antysmogowa, co należy wiedzieć?
  • Jan Wróblewski
  • /
  • 2 lutego 2021

Uchwały antysmogowe w Polsce

W miniony poniedziałek przedstawiciele poszczególnych gmin spotkali się z władzami województwa w sprawie ustalenia zasad dotyczących planowanych uchwał antysmogowych. Nowe przepisy miałyby ograniczyć stosowanie paliw stałych (węgla) w gminach.

O wprowadzeniu lokalnych uchwał antysmogowych myślą samorządowcy ze Skawiny, Tarnowa, Oświęcimia, Rabki-Zdrój i Krzeszowic.

"Bardzo się cieszę, że kolejne małopolskie samorządy nie tylko respektują regionalną uchwałę antysmogową, ale chcą pójść o krok dalej. Przykład Krakowa, który wprowadził zakaz używania paliw stałych w połowie 2019 roku, pokazuje, że takie działanie ma bardzo realny wpływ na jakość powietrza. Potwierdziły to badania ekspertów w Akademii Górniczo-Hutniczej, opublikowane kilka dni temu" — mówił wicemarszałek Małopolski Tomasz Urynowicz.

Program “Czyste powietrze”

Opracowanie jednolitych zasad wprowadzania lokalnych uchwał antysmogowych, jest jednym z zadań realizowanych w ramach Programu ochrony powietrza. Wstępne propozycje dotyczą likwidacji wszystkich funkcjonujących urządzeń węglowych do 31 grudnia 2029 r., oraz utworzenie lokalnych programów mających na celu dofinansowanie wymiany pieców w przypadku najuboższych mieszkańców.

Wicemarszałek Tomasz Urynowicz stwierdził, że lokalne uchwały antysmogowe powinny być oparte o rządowy program dopłat "Czyste powietrze". Jest to ogólnopolski program dopłat do wymiany starych pieców oraz docieplenia domów jednorodzinnych, którego celem jest walka ze smogiem.

Lokalne przepisy antysmogowe

W ramach wspomnianego programu opracowywane są jednolite zasady pozwalające na wprowadzenie lokalnych uchwał antysmogowych, które będą zgodne z obowiązującymi już regulacjami. Do najważniejszych propozycji należą:

  • Zachowanie terminów wynikających z uchwały antysmogowej: obowiązek wymiany pozaklasowych pieców na węgiel i drewno do końca 2022 r., — obowiązek wymiany pieców 3. i 4. klasy na węgiel i drewno do końca 2026 r.;

  • Zakaz instalacji nowych kotłów i ogrzewaczy na węgiel — od 1 stycznia 2022 r.;

  • Likwidacja wszystkich funkcjonujących urządzeń węglowych – do 31 grudnia 2029 r.;

  • Przeprowadzenie przez gminy analizy skali ubóstwa energetycznego do 30 czerwca 2022 r.;

  • Utworzenie lokalnych programów dopłat do wymiany pieca oraz osłonowego dla najuboższych mieszkańców.

Warto przypomnieć, że Rada Gminy Skawina już w marcu 2019 r. podjęła tzw. uchwałę intencyjną z zamiarem opracowania lokalnych przepisów antysmogowych. 

"O tym, jak ważny jest to dla nas problem, niech świadczy fakt, że nie było wówczas ani jednego głosu przeciw" — podkreślał Tomasz Ożóg, pełniący funkcję wiceburmistrza Skawiny.

Już teraz wiadomo, że gminy, które zdecydują się na wprowadzenie lokalnych uchwał antysmogowych,  będą mogły liczyć na dofinansowanie ze środków pochodzących z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2021-2027.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!