Będzie monitoring karier absolwentów szkół średnich

Niedopasowanie programu nauczania i profilu szkół do potrzeb rynku pracy – to najczęstszy zarzut wielu pracodawców i ekspertów pod adresem polskiego systemy edukacyjnego. Może to zmienić system monitoringu karier absolwentów szkół średnich. Takie rozwiązanie przewiduje projekt ustawy przyjęty właśnie przez rząd. Co to oznacza dla szkół i absolwentów?

Będzie monitoring karier absolwentów szkół średnich
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 4 lutego 2021

Jaka praca po ukończeniu szkoły ponadpodstawowej?

Rząd chce by system kształcenia, szczególnie ten w szkołach branżowych był lepiej dopasowany do realiów i potrzeb rynku pracy. To ważne, z jednej strony dla gospodarki, która potrzebuje dobrze przygotowanych do pracy kadr, z drugiej zaś dla samych absolwentów, którzy mimo ukończenia szkoły nie zawsze mogą znaleźć pracę w wyuczonym zawodzie.

Jak zauważono w komunikacie resortu edukacji, wciąż brakuje szczegółowych oraz rzetelnych informacji, które wskazują, co dokładnie dzieje się z absolwentami szkół ponadpodstawowych. A szkoda, bowiem bez takich danych, trudno wyciągnąć wnioski, które będą podstawą do szerszych zmian, bardziej dopasowujących kształcenie do rzeczywistych potrzeb rynku.

Na czym polega monitoring karier?

Nowe przepisy mają umożliwić pozyskiwanie oraz odpowiednie przetwarzanie danych, które pozwolą na monitoring karier absolwentów szkół ponadpodstawowych. To dość podobny system do działających już rozwiązań w szkolnictwie wyższym.

Zbieranie informacji na temat rozwoju karier absolwentów będzie oparte o dane, zawarte w bazach: Systemu Informacji Oświatowej, ZUS, Zintegrowanej Sieci Informacji o Nauce i Szkolnictwie Wyższym oraz Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych.

Informacje te, gromadzone każdego roku mają być prezentowane w formie, która ułatwi porównania oraz tworzenie prognoz zapotrzebowania na konkretne zawody oraz kwalifikacje. W ten sposób struktura kształcenia oraz programy nauczania mają być lepiej dostosowane do zmian, jakie ciągle zachodzą w gospodarce.

Studia 2021. Spore zmiany dla studentówStudia 2021. Spore zmiany dla studentów Michał Górecki

Ile zarabiają absolwenci szkół ponadpodstawowych?

System pozwoli na zebranie pełnych danych z zakresu warunków zatrudnienia oraz wynagrodzeń absolwentów. Będzie można tutaj dokonywać porównań w obrębie zawodów, branż czy województw. Dla pracodawców będzie to cenna możliwość bardziej efektywnego dopasowania polityki kadrowej do realiów, jakie panują w danym momencie na rynku pracy.

Monitorowanie karier absolwentów a przepisy

Stworzenie systemu monitorowania karier to jeden z warunków Unii Europejskiej co do pozyskania środków związanych z edukacją w nowej perspektywie budżetowej 2021-2027. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!