fb

Jak odzyskać zatrzymane prawo jazdy?

Znaczne przekroczenie prędkości, jazda po alkoholu, komplet punktów karnych. Przyczyn, dla których można stracić uprawnienia do kierowania pojazdami, jest wiele. W tym artykule podpowiemy, jak odzyskać zatrzymane prawo jazdy? Kiedy wystarczy pójść do urzędu, a kiedy konieczny będzie ponowny egzamin?

Jak odzyskać zatrzymane prawo jazdy?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 4 lutego 2021

Na ile zabierane jest prawo jazdy?

To na jak długo można pożegnać się z prawem jazdy, zależy od tego, za co uprawnienia zostały odebrane. O ile przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o 50 km/h oznacza zatrzymanie prawa jazdy na trzy miesiące,o tyle ciężkie drogowe przestępstwa jak spowodowanie wypadku po pijanemu,ucieczka z miejsca wypadku lub recydywa w jeździe na podwójnym gazie, często oznacza dożywotnie odebranie uprawnień!

Kiedy odebranie prawa jazdy wiąże się z koniecznością ponownego egzaminu?

Generalnie, za każdym razem, kiedy nasze prawo jazdy zostanie odebrane na dłużej niż rok, konieczne jest kolejne podejście do egzaminu państwowego. Oczywiście jest to możliwe dopiero po upłynięciu okresu,na jaki uprawnienia zostały zatrzymane.

To oznacza, że w przypadku odebrania prawa jazy na trzy miesiące, nie pozostaje nam nic innego jak tylko cierpliwe oczekiwanie. Po kwartale możemy pójść do wydziału komunikacji w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta na prawach powiatu, by odzyskać dokument.

Jeżeli stracimy prawo jazdy na dłużej niż rok, wówczas konieczny będzie ponowny egzamin państwowy poprzedzony testami psychotechnicznymi.

Czy muszę zgłosić naruszenie ochrony danych osobowych we własnej firmie?Czy muszę zgłosić naruszenie ochrony danych osobowych we własnej firmie?Anna Malinowska

Jak odzyskać prawo jazdy?

Jeżeli czas utraty prawa jazdy mierzymy w miesiącach, a nie latach, wystarczy wspomniana wizyta w starostwie powiatowym. Darujmy sobie,podania, wnioski i czynne żale dotyczące skrócenia okresu zatrzymania uprawnień. Ani starosta, ani prezydent miasta, ani nawet minister infrastruktury nie może zgodnie z prawem odpowiedzieć nam na taką korespondencję inaczej, niż odmownie. Popełniliśmy błąd – musimy ponieść jego konsekwencje.

Jeżeli dokumenty zabrano na dłużej niż rok, wówczas zaczyna się cała procedura odzyskiwania uprawnień. Jeśli posiadaliśmy więcej niż jedną kategorię prawa jazdy, musimy odzyskiwać każdą z nich osobno. To skuteczny straszak, przed jazdą po alkoholu, choć niestety nie na wszystkich działa.

W takim wypadku egzamin odbywa się na podstawie skierowania od starosty na taki egzamin. Dopiero z takim dokumentem można pójść do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego i zapisać się na egzamin. Jeśli nie zdamy, musimy posiadać kolejne skierowanie (pozwolenie) od starosty, by podejść do kolejnej próby. Rzeczywiście, biurokracja jest potężna i niech to będzie kolejne ostrzeżenie przed skutkami brawurowej jazdy lub prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu. Jak widać – nie warto.

Za co można stracić prawo jazdy?

Prawo jazdy można stracić nie tylko w wyżej przytoczonych przypadkach. Mało kto wie, że jeśli przewozimy zbyt wielu pasażerów w naszym aucie, oprócz mandatu możemy stracić prawo jazdy na 3 miesiące! Stanie się tak wówczas, gdy liczba osób faktycznie podróżujących w samochodzie przekroczy o 3 liczbę wpisaną do dowodu rejestracyjnego samochodu.

Będzie monitoring karier absolwentów szkół średnichBędzie monitoring karier absolwentów szkół średnich Martyna Kowalska

Ile punktów karnych oznacza utratę prawa jazdy?

Jeżeli kierowca posiada prawo jazdy krócej niż jeden rok,może maksymalnie zebrać 20 punktów karnych. Jeśli przekroczy ten limit, będzie musiał zdać egzamin państwowy raz jeszcze – zarówno teoretyczny jak i praktyczny.

Bardziej doświadczeni kierowcy stracą uprawnienia, jeśli zbiorą więcej niż 24 punkty karne. W takim przypadku czekają ich badania psychologiczne oraz kurs reedukacyjny dotyczący bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!