Oszustwo na… Clinta Eastwooda. Straciła 600 tys. zł !!!!

Kiedy wydawało nam się, że cały katalog „oszustw na...” został już wyczerpany, byliśmy w błędzie. Jak donosi stołeczna policja, mieszkanka podwarszawskiego Piaseczna przelała 600 tys. złotych na… leczenie popularnego aktora Clinta Eastwooda. To kolejny wariant tzw. oszustwa nigeryjskiego i strata potężnej sumy pieniędzy.

Oszustwo na…  Clinta Eastwooda. Straciła 600 tys. zł !!!!
  • Michał Górecki
  • /
  • 5 lutego 2021

Oszustwa za pośrednictwem mediów społecznościowych

Trzeba przyznać, że pomysłowość oszustów niestety nie zna granic. Przestępcy korzystają z przeróżnych kanałów komunikacji, by zmanipulować ofiary i wyłudzić przelewy na gigantyczne kwoty. Tak było w przypadku mieszkanki Piaseczna koło Warszawy, która w mediach społecznościowych poznała mężczyznę, przedstawiającego się jako syn słynnego aktora Clinta Eastwooda, który rzekomo po zerwaniu ważnego kontraktu reklamowego popadł w problemy prawne.

Korespondencja Polki z osobą podającą się za syna aktora trwała kilka miesięcy. Mężczyzna stosował różne metody podtrzymania znajomości i budowania zaufania. Jak relacjonują policjanci, chwalił się znajomością Polski oraz brał pod uwagę zakup ziemi w naszym kraju. No i tu pojawiły się problemy… Przeszkodą dla potomka laureata Oscara były zablokowane jego konta bankowe w Stanach Zjednoczonych oraz problemy zdrowotne ojca, który miał też stracić płynność finansową.

Manipulacja w internecie

Cała historia opierała się na rozbudowanym mechanizmie manipulacji. Aby uwiarygodnić swoją narrację, mężczyzna opowiadał rodzinne historie, a nawet zamieszczał w korespondencji kopie paszportu – rzecz jasna sfabrykowane. Tym samym przekonał Polkę do wykonania serii transakcji finansowych w dolarach oraz kryptowalucie, licząc nie tylko na zwrot, ale także zyski w przyszłości. Póki co pieniądze miały trafić na leczenie Clinta Eastwooda.

Ukarani mandatem karnym coraz rzadziej płacą gotówkąUkarani mandatem karnym coraz rzadziej płacą gotówką Anna Malinowska

Mechanizm oszustw w internecie

To jednak nie wszystko. Przelewom towarzyszyły liczne informacje o konieczności dokonania dodatkowych przelewów, przekazania numerów kart płatniczych, danych osobowych etc. Przez tak rozbudowaną intrygę, kobieta przelała oszustowi ponad… 600 tys. złotych. Kilka dni temu poprosiła obdarowanego o prawną umowę, na którą się umawiali i wtedy, jak zwykle w takich historiach kontakt się urwał.

Co to jest oszustwo nigeryjskie?

To nie pierwszy przypadek realizacji takiego scenariusza. W tym przypadku mamy jednak do czynienia z ogromną kwotą pieniędzy. Oszuści podający się za znane postaci popkultury, żołnierzy amerykańskich na misjach zagranicznych, czy tajemniczych inwestorów, wykorzystują tzw. mechanizm oszustwa nigeryjskiego. Polega na rozłożonym w czasie budowaniu relacji i zaufania z ofiarą przy jednoczesnym prowadzeniu wiarygodnej narracji. Zmanipulowane osoby, często są gotowe zgadzać się na proponowane przez oszustów transakcje, co zawsze kończy się utratą pieniędzy. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!