Cyberprzestępcy podszywają się pod Pocztę Polską

„Brak powiadomienia o dostawie” — maile takiej treści trafiają na skrzynki poczty elektronicznej polskich konsumentów. Jak się okazuje, to kolejna akcja oszustów specjalizujących się w phishingu, czyli podstępnym wyłudzaniu danych osobowych. Tym razem cyberprzestępcy podszywają się pod Pocztę Polską.

Cyberprzestępcy podszywają się pod Pocztę Polską
  • Anna Malinowska
  • /
  • 16 lutego 2021

Maile od cyberprzestępców

Zidentyfikowane maile od cyberprzestępców noszą temat „Brak powiadomienia o dostawie” i są rozsyłane z adresu z sufiksem.ru przypisanym do Rosji. Mail zawiera informację o zakończonej niepowodzeniem próbie dostarczenia przesyłki do odbiorcy, oraz o możliwościach jej odebrania. Oczywiście wszystko to jest kłamstwem obliczonym na to, że adresat maila kliknie na link znajdujący się pod tą informacją.

Poczta Polska apeluje, by w żadnym wypadku nie wchodzić wtego typu wiadomości i nie klikać w link lub załącznik znajdujący się w tej korespondencji.

Powiadomienie o braku dostawy paczki

Tego typu maile nie należą do sposobów kontaktu z klientami Poczty Polskiej. Prawidłowa domena tej instytucji to poczta-polska.pl. W każdej chwili można sprawdzić status przesłanej paczki lub listu poleconego na stronie https://emonitoring.poczta-polska.pl/.

Jak zostać detektywem?Jak zostać detektywem? Jan Wróblewski

Dostałem maila od oszusta. Co robić?

Poczta Polska prosi, by podobne wiadomości zgłosić na policję lub przesłać informację na adres [email protected], wszystko po to, aby o podobnych zdarzenia poinformować innych klientów.

Co to jest phishing?

Phishing to jedna z najstarszych, ale również najpopularniejszych metod stosowanych przez oszustów działających w internecie.Polega ona na podszywaniu się pod osobę lub instytucję. Układ graficzny, zastosowana czcionka czy kolorystyka wiadomości lub fałszywej strony, ma uśpić czujność ofiary, by skutecznie wyłudzić od niej dane takie jak loginy, hasła, dane kart płatniczych lub kredytowych itd.

Termin tej z jednej strony pochodzi od słowa fishing, czyli „łowienie”, z drugiej zaś, od nazwiska Briana Phisha, który  w latach 80-tych wykorzystywał różne działania socjotechniczne, by wyłudzać dane kart kredytowych od swoich ofiar –jeszcze w dobie przedinternetowej!

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!