Ile jest aut elektrycznych w Polsce?

Prawie 21 tys. aut „z wtyczką” o dopuszczalnej masie całkowitej masie całkowitej do 3,5 jeździ po polskich drogach wynika z danych opublikowanych przez IBRM „Samar” na podstawie Centralnej Ewidencji Pojazdów. Ile dokładnie jest aut elektrycznych w Polsce? Odpowiadamy!

Ile jest aut elektrycznych w Polsce?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 16 lutego 2021

Liczba aut elektrycznych w Polsce

Jak wynika z danych na koniec stycznia 2021 roku, w Polsce zarejestrowanych było 20.959 aut. Prawie połowa, bo 10.010 egzemplarzy (47,8%) to samochody całkowicie elektryczne. Nieco większy udział mają hybrydy plug-in z udziałem 52,2%.

Mimo pandemii 2020 rok okazał się czasem najwyższego wzrostu floty pojazdów elektrycznych jeżdżących po polskich drogach. Zarejestrowano wówczas prawie połowę wszystkich wykazanych w statystykach samochodów „z wtyczką” (9.987). To dwukrotnie lepszy wynik niż ten zanotowany w 2019 roku. W komentarzu IBRM „Samar” czytamy, że o ile same liczby „nie są specjalnie imponujące” w porównaniu do sytuacji na zachodzie Europy, to jednak możemy mówić o szybkiej dynamice tego nowego segmentu rynku.

Tylko w styczniu 2021 roku zarejestrowano prawie 800 takich samochodów. Jeśli ten trend zostanie utrzymany, pod koniec roku będziemy znów mogli odnotować kolejny rekord.

Gdzie Polacy kupują auta elektryczne?

72% rynku stanowią samochody, które na polskie drogi wyjechały z krajowych salonów autoryzowanych dealerów. Prawie 5,8 tys. aut to pojazdy sprowadzone do Polski jako auta z drugiej ręki.

Cyberprzestępcy podszywają się pod Pocztę PolskąCyberprzestępcy podszywają się pod Pocztę Polską Anna Malinowska

Auta elektryczne w firmowej flocie

Aż 70% wszystkich aut elektrycznych (14.699) to samochody w firmowych flotach. To oznacza, że mniej niż 1/3 aut na prąd należy do osób fizycznych. Wynika to przede wszystkim z nadal wysokiej ceny zakupu tego typu pojazdów.

Najpopularniejsze samochody elektryczne w Polsce

Najwięcej aut całkowicie elektrycznych w Polsce pochodzi z fabryk Nissana – to 2.053 aut. Japoński koncern może pochwalić się również najpopularniejszym modelem, czyli Nissanem Leafem, których po naszych drogach jeździ ponad 1,8 tys. sztuk. Na dalszych pozycjach znalazło się BMW i3, Renault Zoe oraz Skoda Citigo. Dopiero na piątym miejscy znajduje się Tesla S.

Wśród hybryd Plug-in liderem rankingu jest BMW, choć najpopularniejszym modelem jest Mitsubishi Outlander.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!