Zakończył się lockdown dla ponad tysiąca placówek dla dzieci i młodzieży

Pierwotnie rząd nie brał pod uwagę takiego rozwiązania, zmienił jednak zdanie w ubiegłym tygodniu. W poniedziałek, 15 lutego zakończył się lockdown dla ponad tysiąca placówek dla dzieci i młodzieży, oferujących tzw. dzienne wparcie.

Zakończył się lockdown dla ponad tysiąca placówek dla dzieci i młodzieży
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 15 lutego 2021

Od kiedy otwarte placówki dziennego wsparcia?

Losy otwarcia placówek dziennego wsparcia ważyły się do ostatniej chwili. Dopiero w czwartek, 11 lutego rząd zmodyfikował przepisy określające ograniczenia, nakazy i zakazy w związku z trwającą epidemią. Na mocy rozporządzenia od poniedziałku, 15 lutego zostały otwarte placówki wsparcia dziennego działające na podstawie ustawy z 9.06.2011 roku o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

Czym są placówki dziennego wsparcia?

Jak wyjaśnia ministerstwo rodziny i polityki społecznej, placówki dziennego wsparcia dla dzieci i młodzieży są istotnymi instytucjami w systemie wsparcia rodziny. Z jednej strony organizują wolny czas dzieci po szkole, z drugiej zaś prowadzą specjalistyczną pomoc. W jej ramach prowadzone są m.in. zajęcia socjoterapeutyczne,terapeutyczne, kompensacyjne, a także korekcyjne.

Jak założyć żłobek?Jak założyć żłobek? Jan Wróblewski

Ile placówek dziennego wsparcia w Polsce?

Według statystyk prowadzonych przez resort rodziny i polityki społecznej na terenie całego kraju działa obecnie ponad 1200 placówek wsparcia dziennego. Instytucje te, w zależności od lokalnych uzgodnień są prowadzone przez gminy lub powiaty. Obecnie z ich opieki korzysta ponad 54 tys nieletnich w różnym wieku.

Zgodnie z definicją „Zadaniem placówek wsparcia dziennego jest wspieranie rodziny, w zakresie pomocy w opiece i wychowaniu dzieci. W pracy placówki wsparcia dziennego współpracują z rodzicami, opiekunami i placówkami oświatowymi”.

Są szczególnie przydatne zarówno dla dzieci mających problemy w nauce jak również w przypadkach, w których rodzice potrzebują dodatkowego wsparcia np. ze względu na godziny pracy, leczenie lub inne sytuacje życiowe.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!