Chcesz zostać kierowcą zawodowym? Będą zmiany w przepisach!

Jest projekt zmian w ustawie o transporcie drogowym, a także innych powiązanych aktach prawnych. Ministerstwo Infrastruktury zamierza wprowadzić zmiany w przepisach dotyczących uzyskiwania wstępnej kwalifikacji i okresowego szkolenia kierowców, praw jazdy oraz w zakresie funkcjonowania Komisji ds. weryfikacji i rekomendacji pytań egzaminacyjnych na prawo jazdy. Jeśli chcesz zostać kierowcą zawodowym, przygotuj się na nowe przepisy.

Chcesz zostać kierowcą zawodowym? Będą zmiany w przepisach!
  • Michał Górecki
  • /
  • 15 lutego 2021

Szkolenia kierowców przez internet

Ministerstwo Infrastruktury tłumaczy, że proponowane zmiany wynikają m.in. z konieczności dostosowania polskiego prawa do unijnych rozstrzygnięć. Jedną z nowości zaproponowanych w projekcie noweli jest umożliwienie realizacji szkoleń dla kierowców zawodowych przez internet w formie e-learningu. W zamyśle autorów, rozwiązanie to ma zaoszczędzić czas i pieniądze zarówno dla przedsiębiorstw transportowych jak i kierowców. Innym aspektem jest oczywiście kwestia epidemiologiczna.

Zmiany w szkoleniach kierowców

Autorzy nowelizacji wprowadzili zmiany dotyczące zarówno warunków, jak i sposobu szkolenia osób, które zamierzają zostać zawodowymi kierowcami. Jak zapewnia resort, chodzi o podniesienie efektywności takiej edukacji. Od momentu wejścia przepisów w życie, wszelkie testy będą się odbywały w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego.

Sporym ułatwieniem będzie zwolnienie niektórych kierowców z obowiązku poddawania się nadmiarowym badaniom lekarskim oraz psychologicznym.

Jakie auta kupują teraz Polacy? TOP10 najchętniej kupowanych marekJakie auta kupują teraz Polacy? TOP10 najchętniej kupowanych marekMichał Górecki

Karta kwalifikacji kierowcy – co to jest?

Proponowane przepisy mają wprowadzić zupełnie nowy dokument – tzw. kartę kwalifikacji kierowcy, która potwierdzi uprawnienia do wykonywania pracy na stanowisku zawodowego kierowcy. Podobnie jak w przypadku prawa jazdy, karta będzie wydawana przez starostę, a w przypadku miast na prawach powiatu prezydenta miasta.

Nowelizacja umożliwi także postulowaną przez Unię Europejską możliwość wymiany informacji między organami z różnych państw członkowskich, instytucjami prowadzącymi szkolenia oraz wydającymi uprawnienia o świadectwach kwalifikacji, które zostały wydane, lub które zostały cofnięte.

Gigantyczne kary dla „kierowców widmo”Gigantyczne kary dla „kierowców widmo” Anna Malinowska

Szkolenia dla kierowców pod nadzorem

Zgodnie z proponowanymi zmianami, ma zostać podniesiona skuteczność nadzoru nad podmiotami, które prowadzą szkolenia dla przyszłych oraz czynnych kierowców zawodowych. Istnieje konieczność wprowadzenia ścisłej współpracy wojewodów z wojewódzkimi inspektorami transportu drogowego oraz inspektorami pracy.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!