fb

Firma telekomunikacyjna przestrzega przed vishingiem – co to takiego?

Przed niebezpieczną odmianą phishingu – czyli sposobem na wyłudzenie danych i kradzież pieniędzy z konta ostrzega swoich klientów T-Mobile. Co to jest „vishing”, na czym polega i kiedy możemy stracić oszczędności?

Firma telekomunikacyjna przestrzega przed vishingiem – co to takiego?
  • Michał Górecki
  • /
  • 16 lutego 2021

Co to jest vishing?

Vishing to niebezpieczna odmiana phishingu (tzw. voice phishing) polegająca na wyłudzeniu danych od ofiary za pośrednictwem połączenia telefonicznego. Oszuści mogą podawać się na przykład za przedstawicieli instytucji, które zajmują się obrotem kryptowalutami i zachęcać do inwestycji w elektroniczne pieniądze. Niestety, bardzo często taki scenariusz, zamiast do obiecanych zysków prowadzi do wyłudzenia loginów, haseł i danych osobowych a w konsekwencji utraty środków z konta bankowego.

Coraz więcej przypadku vishingu w Polsce

Jak informuje T-Mobile, firma w ostatnim czasie otrzymała wiele zgłoszeń od osób, z którymi oszuści podający się instytucje finansowe łączyli się telefonicznie i zachęcali do inwestycji kryptowaluty. Okazuje się, że wiele z takich połączeń to nic innego jak próba wyłudzenia wrażliwych danych, która wpisuje się w definicję vishingu.

Cyberprzestępcy podszywają się pod Pocztę PolskąCyberprzestępcy podszywają się pod Pocztę PolskąAnna Malinowska

Jak działają oszuści stosujący vishing?

Przestępcy specjalizujący się w vishingu często podszywają się pod osoby, instytucje lub organizacje godne zaufania. Stosując metody psychologiczne, nakłania rozmówcę do przekazania przeróżnych danych takich jak imię, nazwisko, adres oraz loginy i hasła do bankowości elektronicznej. W ten sposób, w ciągu klikunastominutowej rozmowy jest w stanie zrealizować swój plan i oczyścić konto bankowe swojego rozmówcy.

T-Mobile zwraca uwagę, że scenariusze takich ataków mogą się różnić od siebie, jednak niektóre elementy są charakterystyczne dla tego typu oszustw. Jeżeli osoba dzwoniąca do nas informuje, że jesteśmy odbiorcami dużej sumy pieniędzy, a następnie prosi o instalację aplikacji, która pozwoli na odebranie środków, możemy być pewni, że intencje rozmówcy nie do końca są szczere, a obiecanych pieniędzy raczej nie zobaczymy.

Jakie auta kupują teraz Polacy? TOP10 najchętniej kupowanych marekJakie auta kupują teraz Polacy? TOP10 najchętniej kupowanych marek Michał Górecki

Podejrzane połączenia telefoniczne

„Informacja o nagrodzie, którą można pozyskać, jest niczym innym jak metodą socjotechniki. Instalacja aplikacji ma na celu wyłącznie uzyskanie zdalnego dostępu do urządzenia abonenta, celem zdobycia poufnych informacji, takich jak np., danych autoryzacyjnych do bankowości elektronicznej, danych dostępowych do skrzynek pocztowych, danych kart płatniczych, danych dostępowych do zasobów korporacyjnych, jeśli abonent T-Mobile korzysta z laptopa służbowego do celów prywatnych” — napisano w komunikacie telekomu.

Ostrzeżenie powinni wziąć sobie do serca także abonenci innych sieci telekomunikacyjnych, bowiem tego typu oszustwa prowadzone są na szeroką skalę, bez względu na to, w jakiej sieci posiada swój numer potencjalna ofiara.

Jak zareagować na podejrzany telefon?

W każdej takiej sytuacji należy zachować czujność i nie podawać żadnych danych osobowych. T-Mobile zachęca, by abonenci tej sieci kontaktowali się w takich wypadkach z Biurem Obsługi Abonenta lub zgłaszali sprawę na policję.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Będzie nowa funkcja w mObywatelu
Ciekawostki

Będzie nowa funkcja w mObywatelu

Ewidencja oraz wydawanie lokalnych dokumentów elektronicznych przez mObywatela? Już niebawem samorządy będą miały taką możliwości. Obecnie Cyfryzacja KPRM zaprasza chętne gminy do wzięcia udziału...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!