Jak zostać myśliwym?

Kto może zostać myśliwym i ile to kosztuje? Sprawdź, co warto wiedzieć, chcąc zostać myśliwym.

Jak zostać myśliwym?
 • Jan Wróblewski
 • /
 • 16 lutego 2021

Ile trzeba mieć lat, żeby zostać myśliwym?

Chcąc zostać myśliwym, najpierw trzeba odbyć staż myśliwski. W tym celu należy mieć ukończone 18 lat. 

Jak dostać się na staż myśliwski?

Najprostszym sposobem na odbycie stażu jest zgłoszenie się do najbliższego koła łowieckiego i złożenie podania o przyjęcie na staż. Obejmuje on dwunastomiesięczny okres, podczas którego poznaje się cały przekrój aspektów związanych z łowiectwem. 

W czasie trwania stażu m.in.:

 • integrujemy się z członkami koła,

 • bierzemy czynny udział w działalności koła,

 • budujemy urządzenia łowieckie,

 • dokarmiamy zwierzynę, 

 • bierzemy udział w polowaniu w charakterze naganiacza lub obserwatora.

Gdzie złożyć wniosek o staż myśliwski?

Wniosek o przyjęcie na staż można złożyć w dwóch miejscach: 

 • w najbliższym kole łowieckim, 
 • w zarządzie Polskiego Związku Łowieckiego właściwym dla miejsca zamieszkania.

W tym drugim przypadku zarząd PZŁ ma obowiązek wskazać koło łowieckie lub Ośrodek Hodowli Zwierzyny, w którym odbędzie się staż.

Warto wiedzieć, że ze stażu zwolnione są osoby:

 • posiadające wyższe lub średnie wykształcenie leśne;
 • osoby posiadające inne wyższe wykształcenie o specjalności łowieckiej;
 • strażnicy łowieccy pełniący swoją funkcję minimum przez 2 lata;
 • cudzoziemcy oraz obywatele polscy, przebywający z zamiarem stałego pobytu za granicą, i posiadający aktualne uprawnienia w innym państwie;
 • osoby, które uprzednio posiadały, a następnie utraciły członkostwo w Polskim Związku Łowieckim.

Jak wygląda staż myśliwski?

Staż trwa minimum 12 miesięcy (może zostać przedłużony). Rozpoczyna się wraz z momentem przyjęcia danej osoby przez zarząd koła łowieckiego i jej zarejestrowania jako kandydata. Następnym krokiem jest odebranie dziennika stażysty w okręgowym zarządzie PZŁ. Dziennik posłuży do dokumentowania przebieg stażu. Następnie zarząd koła łowieckiego wyznacza opiekuna stażu, który zapewni odpowiednią pomoc (głównie merytoryczną) kandydatowi. Warto wiedzieć, że w czasie trwania stażu trzeba brać czynny udział w życiu koła łowieckiego, do którego zostało się przypisanym. Przykładem takiego uczestnictwa może być pomoc w czynnościach związanych m.in. z:

 • gospodarką łowiecką
 • nagankami
 • strzelaniem
 • szkoleniem

Ile kosztuje staż myśliwski? Jak wygląda egzamin na myśliwego?

Koszt stażu to minimum 1000 zł. Wlicza się w to nie tylko sam kurs, ale również opłacenie strzelnicy, i naboi.

Po odbyciu stażu następnym krokiem na drodze do bycia myśliwym jest udział w cyklu szkoleń. Mają one za zadanie uzupełnić naszą wiedzę na temat łowiectwa. Co ciekawe w szkoleniu udział mogą brać również osoby, które są w trakcie odbywania stażu. Trzeba jednak pamiętać, że do egzaminu końcowego można przystąpić jedynie po ukończeniu nauki. Egzamin będący zwieńczeniem szkolenia składa się z trzech części:

 1. Pisemnej – na którą składa się 100 pytań testowych. Do zaliczenia tej części potrzeba minimum 80% poprawnych odpowiedzi.
 2. Ustnej – zdający losuje zestaw składający się z 3 pytań. W tej części Komisja przyznaje od 1 do 5 punktów za odpowiedź. Do zaliczenia tej części potrzeba minimum 9 punktów.
 3. Egzaminu strzeleckiego – odbywającego się na strzelnicy. Na tym etapie ocenie podlegają przede wszystkim praktyczne umiejętności strzeleckie oraz wiedza na temat bezpieczeństwa i skuteczności posługiwania się bronią. Do zdania egzaminu potrzeba: 
  • 4/10 trafień z broni śrutowej, ze stanowiska środkowego
  • 4/10 przebiegów makiety zająca
  • minimum 3/5 trafień z broni myśliwskiej o lufach gwintowanych w granicach pól oznaczonych numerami 7 – 10 do stojącej makiety rogacza, z odległości 100 m, z pozycji stojącej z możliwością użycia podpórki.

Co ważne, w sytuacji gdy egzamin nie zostanie zaliczony w pierwszym terminie, uczestnik ma prawo do 2 poprawek.

Ile kosztuje egzamin na myśliwego?

Koszt egzaminu to ok. 300 zł.

Jak wygląda przyjęcie do PZŁ? 

Po zaliczeniu egzaminu pozostaje nam złożyć odpowiednią deklarację w PZŁ oraz zapłacić wpisowe (koszt to około 900 zł). Następnie zarząd wystawia nam zaświadczenie o zdanym egzaminie, które stanowi podstawę do ubiegania w Wydziale Postępowań Administracyjnych Komendy Głównej Policji, o pozwolenie na posiadanie broni myśliwskiej. To samo zaświadczenie daje nam możliwość otrzymania legitymacji myśliwskiej. Po uzyskaniu wspomnianych dokumentów możemy zapisać się do koła łowieckiego. Niestety wiąże się z tym kolejna opłata, a jej wysokość to najczęściej około 500 złotych.

Ile kosztuje broń myśliwska?

Ostatnim krokiem jest zakup broni oraz szafki na broń. W tym celu należy otrzymać pozwolenie na broń, to z kolei wymaga zrobienia badań psychologicznych. Cena takich badań to mniej więcej 300 zł. Z podobnym wydatkiem musimy się liczyć w przypadku uzyskiwania pozwolenia na broń. Koszt szafki to około 500-900 zł. O wiele wyższe są natomiast ceny broni, która potrafi kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy. Na szczęście początkujący myśliwy nie ma obowiązku posiadania najnowszej dubeltówki czy najdroższego sztucera. W związku z tym nowicjuszom zaleca się kupno używanej broni. 

W przypadku dubeltówki jej średni koszt to mniej więcej  500-900 zł, w przypadku używanego sztucera z lunetą trzeba się liczyć z wydatkiem w wysokości 1500-3000 zł. Do tego dochodzi jeszcze około 1500 zł na amunicję i lornetkę używaną. Oznacza to, że za już ok. 5000 zł możemy mieć zarówno podstawową broń (raczej z niższej półki), jak i szafkę i amunicję.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!