Cyfrowe ułatwienie dla wielodzietnych rodzin

Aplikacja mObywatel powiększy się o dodatkową funkcjonalność. Rząd zdecydował, że będzie nią Karta Dużej Rodziny. Chodzi o  cyfrowe ułatwienie korzystania z przywilejów dla rodzin z minimum trójką dzieci oraz ograniczenie biurokracji – wyjaśnia resort rodziny i polityki społecznej.

Cyfrowe ułatwienie dla wielodzietnych rodzin
  • Michał Górecki
  • /
  • 17 lutego 2021

Karta Dużej Rodziny w telefonie.

Jak informuje minister rodziny i polityki społecznej, pomysł włączenia Karty Dużej Rodziny do aplikacji mObywatel „pozwoli uniknąć opłaty za domówienie elektronicznej formy dokumentu”.

Rzeczywiście, do tej pory osoby, które chciały korzystać z elektronicznej wersji KDR musiały złożyć w tej sprawie odpowiedni wniosek. Po wejściu nowych przepisów w życie każda aktywna karta wraz z dowodem osobistym lub eLegitymacją będzie mogła zostać wygenerowana z poziomu mobilnej aplikacji mObywatel. W praktyce, chcąc skorzystać z dokumentu, wystarczy jedynie wyświetlić go na ekranie swojego smartfonu.

Co to jest Karta DużejRodziny?

Karta Dużej Rodziny jest systemem zniżek oraz dodatkowych uprawnień dla tzw. rodzin 3+ czyli posiadających przynajmniej trójkę dzieci. To także wsparcie dla osób, które kiedykolwiek miały na utrzymaniu minimum troje dzieci. System działa zarówno w instytucjach publicznych jak baseny, ośrodki sportu, domy kultury jak również w prywatnych firmach – sklepach czy u przewoźników.

Zakończył się lockdown dla ponad tysiąca placówek dla dzieci i młodzieżyZakończył się lockdown dla ponad tysiąca placówek dla dzieci i młodzieżyMikołaj Frączak

Jakie zniżki z Kartą Dużej Rodziny?

Firmy i instytucje oferujące zniżki w ramach KDR często informują o tym na swoich stronach internetowych, a także poprzez nalepki umieszczane na drzwiach wejściowych czy w innym ogólnodostępnym miejscu. Dzięki karcie można liczyć na tańszy bilet kolejowy czy wejściówkę na basen, darmowy wstęp do parku narodowego, bonifikatę przy opłatach paszportowych, ale także niższe rachunki w wielu sklepach z odzieżą,żywnością, w księgarniach, drogeriach oraz na stacjach paliw.

Łącznie, zniżki związane z Kartą Dużej Rodziny oferuje dziś ponad 8 tys. partnerów programu w prawie 28 tysiącach punktów (oddziałów) na terenie całego kraju.

Alimenty na dorosłe dzieci. Kiedy można przestać płacić?Alimenty na dorosłe dzieci. Kiedy można przestać płacić? Mikołaj Frączak

Ile osób posiada Kartę Dużej Rodziny?

Według informacji MRiPS z dobrodziejstw związanych z kartą korzysta dziś ponad milion rodzin. Liczba aktywnych dokumentów w wersji tradycyjnej przekroczyła 3,2 mln. Z elektronicznej wersji korzysta dziś około miliona osób. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!