Ile pługopiaskarek jeździ po polskich drogach?

Z pewnością wielu kierowców zastanawia się jak to jest odśnieżarkami, których często brakuje tam, gdzie akurat są potrzebne. Śnieżyca, zawieje, gołoledź – w każdej takiej sytuacji sprzęt do zimowego utrzymania dróg jest na wagę złota. Bazując na danych z CEPiK znamy odpowiedź na pytanie  - ile pługopiaskarek jeździ po polskich drogach? Jak się okazuje, wcale nie tak mało!

Ile pługopiaskarek jeździ po polskich drogach?
  • Michał Górecki
  • /
  • 18 lutego 2021

Problem z odśnieżaniem dróg

Na rządowych stronach pojawiają się ostatnio ciekawe statystyki z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Tym razem opublikowano dane dotyczące liczby pojazdów do zimowego oczyszczania dróg, które mogą zaspokoić ciekawość wielu kierowców i internautów.

Są miejsca w kraju, które podczas ostatniego „ataku” zimy sprawiały wrażenie zapomnianych przez służby drogowe, a w mediach społecznościowych pojawiały się prześmiewcze memy w formie ogłoszeń „o zaginionej piaskarce”. Jak się okazuje tego typu sprzętu w Polsce jest ponad pięć razy więcej niż gmin. Z pewnością gros z nich przypada na duże miasta i drogi krajowe, niemniej liczba może być imponująca!

Ile pługopiaskarek zarejestrowanych jest w Polsce?

Jak informuje dział KPRM odpowiedzialny za cyfryzację, w bazie CEPiK znajduje się 13.657 pojazdów, które służą do zimowego utrzymania ruchu. Tylko w styczniu 2021 roku zarejestrowano 21 sztuk tj. prawie dwa razy mniej niż rok wcześniej.

Najstarszy tego typu pojazd w naszym kraju zjechał z taśmy montażowej w szczycie epoki Gierka czyli w 1976 roku. Najmłodszy, ma już swoje lata bowiem jego data produkcji to 2015 rok.

Ile jest aut elektrycznych w Polsce?Ile jest aut elektrycznych w Polsce? Martyna Kowalska

Ilość sprzętu do zimowego utrzymania dróg w województwach

Z danych przytoczonych na stronach rządowych można dowiedzieć się, gdzie sprzętu do zimowego utrzymania dróg jest najwięcej a gdzie najmniej. Już na pierwszy rzut oka widać że nie zawsze występuje zależność między wielkością województwa a liczebnością zimowej floty. Na przykład w niewielkim województwie świętokrzyskim jest więcej pojazdów dedykowanych akcji „zima” niż w zachodniopomorskim czy podlaskim. Jak wygląda to na mapie? Zobaczmy!

- Dolnośląskie 992

- Kujawsko-pomorskie 425

- Lubelskie 660

- Lubuskie 239

- Łódzkie 950

- Małopolskie 1.101

- Mazowieckie 2.754

- Opolskie 237

- Podkarpackie 926

- Podlaskie 354

- Pomorskie 1.319

- Śląskie 1.252

- Świętokrzyskie 666

- Warmińsko-Mazurskie 458

- Wielkopolskie 984

- Zachodniopomorskie 340

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!