Od 1 marca 2021 nowa lista leków refundowanych - jakie zmiany?

Zobacz proponowane zmiany na najnowszej liście refundacyjnej. Od kiedy będzie obowiązywać? Jakie zmiany w refundacji? Sprawdź, co się zmieni.

Od 1 marca 2021 nowa lista leków refundowanych - jakie zmiany?
 • Jan Wróblewski
 • /
 • 18 lutego 2021

Kiedy projekt wejdzie w życie?

Projekt obwieszczenia ministra zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, wejdzie w życie 1 marca 2021 r. W jego ramach wprowadzono kilka istotnych zmian dotyczących rynku aptecznego.

Nowa lista refundacyjna 2021 — co się zmieni?

Zgodnie z projektem obwieszczenia z refundacji wycofane zostaną aż 34 opakowania. Chodzi zarówno o leki i wyroby medyczne, jak i środki specjalnego przeznaczenia żywieniowego. Na listę refundacyjną zostanie wpisanych za to 19 innych.

Jakie substancje zostaną wycofane?

Z finansowania zostaną wyłączone następujące substancje:

 • indacaterolum w skojarzeniu z glycopyrronii bromidum, Ultibro Breezhaler, podmiot odpowiedzialny Novartis Europharm Limited;

 • olodaterolum w połączeniu z tiotropii bromidum, Spiolto Respimat, podmiot odpowiedzialny Boehringer Ingelheim International GmbH;

 • dieta eliminacyjna w fenyloketonurii i hiperfenyloalaninemii, Comida PKU B formula, Comidamed).

Jakie substancje zostaną dodane do listy refundacyjnej?

Wspomniane substancje, które zostaną dodane do listy to:

 • silodosinum, Silodosin Recordati, podmiot odpowiedzialny Recordati Ireland Limited,

 • tafluprostum, w produkcie prostym Taflotan Multi i złożonym z substancją czynną timololum Taptiqom, podmiot odpowiedzialny Santen Oy.

Zgodnie z projektem poziom współpłacenia pacjenta stanie się niższy dla 478 opakowań leków i środków specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. 

Jakie zmiany finansowe?

Jeśli chodzi o zmiany, w wyniku których podwyżka przekroczy 10 zł, to będą one dotyczyć 60 pozycji. Największe różnice, przekraczające kwotę nawet 100 zł obejmą następujące produkty:

 • Sandostatin LAR, proszek i rozpuszczalnik do sporządzania zawiesiny do wstrzykiwań, 30 mg, 20 mg i 10 mg,

 • Novo-Helisen Depot, zawiesina do wstrzykiwań, stężenie 3 — 5000 TU/ml lub 5000 PNU/ml,

 • Milupa PKU 2 mix, proszek.

Jaki lek z największą obniżką na nowej liście refundacyjnej?

Największa obniżka zostanie objęty lek Sandostatin LAR i wyniesie ona 4 025,70 zł. Oprócz tego dużą obniżką zostanie objęty również lek Octreotidum. W tym przypadku obniżka wyniesie 2 683,80 zł.

Z czym związane są obniżki?

Obniżki związane są przede wszystkim z:

 • obniżeniem urzędowych cen zbytu produktów Sandostatin LAR, 

 • zmianą podstawy limitu w grupie 214.1 Alergeny kurzu domowego (opakowanie Novo-Helisen Depot, dla którego odnotowano ww. obniżkę będzie wyznaczać podstawę limitu w tej grupie) 

 • zmianą podstawy limitu w grupie 216.10 Dieta eliminacyjna w fenyloketonurii zawierająca wszystkie składniki odżywcze, z długołańcuchowymi kwasami tłuszczowymi — przeznaczona dla dzieci po ukończeniu 1. roku życia (podstawą limitu zostanie ww. produkt Milupa PKU 2 mix, preparat Comida PKU B formula Strawberry wyznaczający dotychczas limit w grupie 216.10 nie będzie dłużej objęty finansowaniem).

Wzrost cen będzie dotyczyć 153 opakowań. W przypadku czterech z nich wysokość podwyżki przekroczy 10 zł:

 • Posaconazole Glenmark, zawiesina doustna, 40 mg/ml,

 • Posaconazole Sandoz, zawiesina doustna, 40 mg/ml,

 • Posaconazole Mylan, zawiesina doustna, 40 mg/ml,

 • Noxafil, zawiesina doustna, 40 mg/ml.

Obowiązek zwrotu kosztów, pierwszego produktu wzrośnie o 56,70 zł, dla trzech kolejnych produktów wzrost odpłatności wyniesie 238,14 zł. Podwyżki związane są przede wszystkim ze zmianą podstawy limitu w grupie 112.0 Leki przeciwgrzybicze do stosowania ogólnego – pochodne triazolu – posaconazol. Od marca 2021 r. limit w tej grupie wyznaczać będzie produkt Posaconazole Stada, zawiesina doustna, 40 mg/ml, 105 ml.

Leki refundowane po 75 roku życia — wykaz

Lista 75+, to lista bezpłatnych leków dla seniorów. Za jej pomocą można sprawdzić, jakie leki są objęte refundacją oraz jak jest ich dostępność w aptekach.

Zgodniem z projektem, na liście pojawi się jedna nowa substancja czynna — tafluprostum w postaci leku prostego (Taflotan Multi) i złożonego z substancją timololum (Taptiqom).

Finansowanie utracą natomiast dwie substancje:

 • indacaterolum w skojarzeniu z glycopyrronii bromidum (Ultibro Breezhaler),

 • olodaterolum w połączeniu z tiotropii bromidum, Spiolto Respimat.

Lista 75+ obejmie 12 nowych opakowań. Wycofanych zostanie 16 opakowań.

Jakie leki będą bezpłatne dla kobiet w ciąży?

Zgodnie z projektem obwieszczenia na liście bezpłatnych leków dla kobiet ciężarnych znajdziemy 5 nowych opakowań. Co ważne, lista nie zostanie poszerzona o żadną substancję czynną. Ponadto żadne z opakowań i substancji nie zostanie wycofane.

MZ poinformowało również, że wzmożone prace nad ostatecznym kształtem programów lekowych nadal trwają.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!