Domowa Opieka Medyczna: Jak zwrócić pulsoksymetr?

Nie tylko odbiór przez kuriera Poczty Polskiej, ale także zwrot do placówki pocztowej. Ministerstwo Zdrowia wprowadziło kolejny sposób zwrotu pulsoksymetrów przez pacjentów włączonych do tzw. Domowej Opieki Medycznej. Jak można zwrócić pulsoksymetr należący do ministerstwa?

Domowa Opieka Medyczna: Jak zwrócić pulsoksymetr?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 15 lutego 2021

Co to jest Domowa Opieka Medyczna?

Domowa Opieka Medyczna (DOM) to sposób na zdalne monitorowanie parametrów zdrowotnych osób zarażonych COVID-19, których stan kwalifikuje ich do odbycia izolacji we własnym domu. W jej ramach, osoby chore otrzymują pocztą zakładany na palec pulsoksymetr, pozwalający badać nasycenie tlenu w krwi tętniczej (saturacji) – to jeden z podstawowych parametrów pozwalających na sprawdzenie stanu zakażonych SARS-CoV-2 i podjęcie decyzji co do ewentualnej zmiany trybu leczenia, np. na szpitalny.

Pacjenci, którzy otrzymują pulsoksymetry, korzystają ze zdalnego przekazywania oraz monitorowania stanu zdrowia przez Centrum Kontaktu DOM.

Ile pulsoksymetrów w ramach Domowej Opieki Medycznej?

Do tej pory do pacjentów zakwalifikowanych do Domowej Opieki Medycznej trafiło za pośrednictwem Poczty Polskiej 175 tys. urządzeń.

Krajowa Sieć Kardiologiczna – co to takiego?Krajowa Sieć Kardiologiczna – co to takiego?Martyna Kowalska

Jak oddać pulsoksymetr?

Do tej pory zwrot urządzeń wykorzystywanych w ramach DOM był możliwy jedynie za pośrednictwem kuriera. Wcześniej należało zgłosić ten zamiar poprzez aplikację PulsoCare zainstalowaną w telefonie komórkowym, poprzez dedykowaną infolinie lub adres mailowy.

Teraz dzięki porozumieniu resortu zdrowia z Pocztą Polską, pulsoksymetry można zwrócić w dowolnej placówce urzędu pocztowego lub jego filii. Udogodnienie nie dotyczy jednak agencji pocztowych.

Gdzie można skorzystać z e-skierowania?Gdzie można skorzystać z e-skierowania? Mikołaj Frączak

Gdzie oddać pulsoksymetr?

Pełną listę placówek pocztowych (urzędy i filie), w których można oddać pulsoksymetr, można znaleźć na stronie https://placowki.poczta-polska.pl/. To do pacjenta, który zakończył okres izolacji, należy wybór, w której placówce odda urządzenia. Trzeba jednak pamiętać, że ze względów bezpieczeństwa pulsoksymetr należy umieść w kopercie zwrotnej, która w została doręczona wraz z urządzeniem.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!