Ruszają szczepienia nauczycieli – kto w pierwszej kolejności?

268 tysięcy nauczycieli zarejestrowało się dotąd do akcji szczepień, dedykowanej dla tej grupy zawodowej – poinformowało ministerstwo edukacji i nauki. W piątek (12.02) rusza akcja szczepień dla nauczycieli klas I-III. Od 15.02 rozpocznie się kolejna tura rejestracji.

Ruszają szczepienia nauczycieli – kto w pierwszej kolejności?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 12 lutego 2021

Kiedy szczepienia dla wszystkich nauczycieli

Nadal nie wiadomo, kiedy uczniowie klas IV – VIII oraz szkół ponadpodstawowych wrócą do zajęć w szkolnych ławkach. Rząd przedłuża obecne przepisy, zgodnie z którymi nauka stacjonarna obowiązuje jedynie najmłodsze klasy szkół podstawowych. Najpewniej ten stan potrwa przynajmniej do końca lutego.

Od 15 lutego rusza rejestracja pozostałych nauczycieli oraz nauczycieli akademickich – zapowiedział minister edukacji Przemysław Czarnek.

Póki co, od 12 lutego ruszyły szczepienia dla pierwszej grupy nauczycieli, którzy pracują stacjonarnie z klasami nauczania początkowego (I-III) oraz instruktorów praktycznej nauki zawodu. Zabiegi odbywają się w wybranych szpitalach węzłowych, w lokalizacjach bliskich szkół. Szczegółowe informacje na ten temat posiadają już dyrektorzy szkół oraz najpewniej sami nauczyciele.

Ilu nauczycieli zgłosiło się na szczepienia?

W ostatnich dniach do MEN trafiło 268 tys. zgłoszeń z całej Polski. Najwięcej z nich trafiło z Mazowsza (42,5 tys.), województwa śląskiego (31 tys.) oraz z Wielkopolski (28 tys.). Na razie nieznane są terminy szczepień dla nauczycieli w wieku 65+, którzy muszą zostać zaszczepieni innym preparatem. Resort edukacji deklaruje, że wyda w tej sprawie komunikat w momencie dostawy odpowiednich szczepionek do kraju.

Nowak czy Kowalski? Ranking najpopularniejszych nazwisk w PolsceNowak czy Kowalski? Ranking najpopularniejszych nazwisk w Polsce Anna Malinowska

Zasady szczepień dla nauczycieli akademickich

Od 15 lutego, od godziny 8:00 na szczepienia będą mogli się zapisywać nauczyciele akademiccy oraz inne osoby, które prowadzą zajęcia na uczelniach. Tura zapisów będzie dotyczyła osób urodzonych po 31 grudnia 1956 roku.

Nauczyciel akademicki, pracujący w kilku uczelniach może zgłosić się do zaszczepienia tylko w jednej z nich. Najlepiej, jeśli będzie to podstawowe miejsce pracy. Osobami odpowiedzialnymi za szczepienia kadry są rektorzy, którzy mają obowiązek wyboru koordynatora uczelnianego. Resort edukacji i nauki nie narzuca odgórnie sposobu przeprowadzania zapisów – tutaj wybór należy do uczelni.

Również od rektorów będzie zależało, gdzie pracownicy uczelni będą zaszczepieni. Mogą oni dokonać wyboru punktu szczepienia z listy przekazanej przez ministerstwo. Formularze będą dostępne przez system OPI BIP. Za wprowadzanie danych będą odpowiedzialne osoby wyznaczone przez rektora. Szczegółowe terminy szczepień będą ustalane przez punkty szczepień, które w tej sprawie będą się kontaktowały z uczelniami.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Sypią się mandaty za brak maseczek
covid

Sypią się mandaty za brak maseczek

Jeśli komuś się wydaje, że obowiązek noszenia maseczek w sklepach jest martwym przepisem, może boleśnie przekonać się, że wcale tak nie jest. W wielu miejscach w kraju policja wlepia mandaty...
Jak założyć Prostą Spółkę Akcyjną?
firma

Jak założyć Prostą Spółkę Akcyjną?

Każdego dnia w Polsce powstaje przynajmniej jedna Prosta Spółka Akcyjna (PSA) – wynika z rządowych statystyk. Kto powinien zastanowić się nad takim rozwiązaniem i jak założyć Prostą Spółkę...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!