Ruszają szczepienia nauczycieli – kto w pierwszej kolejności?

268 tysięcy nauczycieli zarejestrowało się dotąd do akcji szczepień, dedykowanej dla tej grupy zawodowej – poinformowało ministerstwo edukacji i nauki. W piątek (12.02) rusza akcja szczepień dla nauczycieli klas I-III. Od 15.02 rozpocznie się kolejna tura rejestracji.

Ruszają szczepienia nauczycieli – kto w pierwszej kolejności?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 12 lutego 2021

Kiedy szczepienia dla wszystkich nauczycieli

Nadal nie wiadomo, kiedy uczniowie klas IV – VIII oraz szkół ponadpodstawowych wrócą do zajęć w szkolnych ławkach. Rząd przedłuża obecne przepisy, zgodnie z którymi nauka stacjonarna obowiązuje jedynie najmłodsze klasy szkół podstawowych. Najpewniej ten stan potrwa przynajmniej do końca lutego.

Od 15 lutego rusza rejestracja pozostałych nauczycieli oraz nauczycieli akademickich – zapowiedział minister edukacji Przemysław Czarnek.

Póki co, od 12 lutego ruszyły szczepienia dla pierwszej grupy nauczycieli, którzy pracują stacjonarnie z klasami nauczania początkowego (I-III) oraz instruktorów praktycznej nauki zawodu. Zabiegi odbywają się w wybranych szpitalach węzłowych, w lokalizacjach bliskich szkół. Szczegółowe informacje na ten temat posiadają już dyrektorzy szkół oraz najpewniej sami nauczyciele.

Ilu nauczycieli zgłosiło się na szczepienia?

W ostatnich dniach do MEN trafiło 268 tys. zgłoszeń z całej Polski. Najwięcej z nich trafiło z Mazowsza (42,5 tys.), województwa śląskiego (31 tys.) oraz z Wielkopolski (28 tys.). Na razie nieznane są terminy szczepień dla nauczycieli w wieku 65+, którzy muszą zostać zaszczepieni innym preparatem. Resort edukacji deklaruje, że wyda w tej sprawie komunikat w momencie dostawy odpowiednich szczepionek do kraju.

Nowak czy Kowalski? Ranking najpopularniejszych nazwisk w PolsceNowak czy Kowalski? Ranking najpopularniejszych nazwisk w Polsce Anna Malinowska

Zasady szczepień dla nauczycieli akademickich

Od 15 lutego, od godziny 8:00 na szczepienia będą mogli się zapisywać nauczyciele akademiccy oraz inne osoby, które prowadzą zajęcia na uczelniach. Tura zapisów będzie dotyczyła osób urodzonych po 31 grudnia 1956 roku.

Nauczyciel akademicki, pracujący w kilku uczelniach może zgłosić się do zaszczepienia tylko w jednej z nich. Najlepiej, jeśli będzie to podstawowe miejsce pracy. Osobami odpowiedzialnymi za szczepienia kadry są rektorzy, którzy mają obowiązek wyboru koordynatora uczelnianego. Resort edukacji i nauki nie narzuca odgórnie sposobu przeprowadzania zapisów – tutaj wybór należy do uczelni.

Również od rektorów będzie zależało, gdzie pracownicy uczelni będą zaszczepieni. Mogą oni dokonać wyboru punktu szczepienia z listy przekazanej przez ministerstwo. Formularze będą dostępne przez system OPI BIP. Za wprowadzanie danych będą odpowiedzialne osoby wyznaczone przez rektora. Szczegółowe terminy szczepień będą ustalane przez punkty szczepień, które w tej sprawie będą się kontaktowały z uczelniami.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!