Nowak czy Kowalski? Ranking najpopularniejszych nazwisk w Polsce

Jakie nazwisko w naszym kraju jest najpopularniejsze? Nowak czy Kowalski? Dzięki zasobom portalu Dane.gov.pl przedstawiamy ranking najpopularniejszych nazwisk w Polsce. Sprawdź, czy twoje jest w czołówce.

Nowak czy Kowalski? Ranking najpopularniejszych nazwisk w Polsce
  • Anna Malinowska
  • /
  • 11 lutego 2021

Jakie nazwisko jest najpopularniejsze w Polsce?

Powstanie rankingu nazwisk w Polsce jest możliwe dzięki danym rejestru PESEL. Pewne statystyki z tej państwowej bazy danych są dostępne powszechnie na portalu dane.gov.pl prowadzonego przez rząd.

W Polsce od dekad najpopularniejsze nazwiska to Nowak oraz Kowalski/Kowalska. Jedno z nich z roku na rok zdobywa jednak coraz większą przewagę. To… Nowak. Obecnie takim nazwiskiem przedstawia się aż 203.120 osób. To więcej niż liczba mieszkańców Kielc! Swoją drogą, czy można wyobrazić sobie miasto wojewódzkie, w którym wszyscy nazywają się tak samo? Nazwisko to zdobyło popularność za granicą –w formie „Novák” jest najpopularniejsze także w Czechach oraz Słowenii.

Nie każdy może skorzystać z teleporadyNie każdy może skorzystać z teleporadyJan Wróblewski

TOP3 polskich nazwisk

Na drugim miejscu w sposób naturalny znalazło się zatem nazwisko Kowalska/Kowalski, które nosi 137 301 Polek i Polaków. Trzecie miejsce zajmuje Wiśniewska/Wiśniewski, które w dowodzie nosi 109.499 osób. To oznacza, że nazwiska z pierwszej trójki posiada prawie pół miliona osób (dokładnie 449.920 obywateli).

Ranking polskich nazwisk

Przedstawiamy pierwszą dziesiątkę najpopularniejszych nazwisk w Polsce za statystykami z portalu dane.gov.pl.

1.   Nowak –  203.120 osób

2.   Kowalska/Kowalski –  137.301 osób

3.   Wiśniewska/Wiśniewski – 449.920 osób

4.   Wójcik – 98.678 osób

5.   Kowalczyk –  97.190 osób

6.   Kamińska/Kamiński –  94.438 osób

7.   Lewandowska/Lewandowski – 92.587 osób

8.   Zielińska/Zieliński –  90.268 osób

9.   Szymańska/Szymański –  88.028 osób

Jaką część wynagrodzenia może zająć komornik?Jaką część wynagrodzenia może zająć komornik? Michał Górecki

Najpopularniejsze imię i nazwisko

Jak nazywa się zatem statystyczna Polak lub Polak? Okazuje się, że aż 4.860 Polek nazywa się Anna Nowak. Z kolei Piotrów Nowaków jest 3.560.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!