Kto jest zwolniony z kwarantanny wjazdowej?

Przyjazd do Polski z zagranicy jest obecnie obciążony koniecznością odbycia tzw. kwarantanny wjazdowej. Kto jest zwolniony z tego obowiązku? Czy fakt zaszczepienia pozwala na bezproblemowy przyjazd do kraju?

Kto jest zwolniony z kwarantanny wjazdowej?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 11 lutego 2021

Kiedy zaszczepienisą zwolnieni z kwarantanny wjazdowej

Jedna dawka szczepionki to za mało. Z kwarantannywjazdowej zwolnione są osoby, które przyjęły pełny cykl szczepień, składającysię z dwóch dawek. Warto pamiętać, że zgodnie z rozporządzeniem RadyMinistrów, osoba, która przyjęła dopiero jedną dawkę, nie posiada jeszczestatusu osoby zaszczepionej!

Czy negatywny wynik testu zwalnia z kwarantannywjazdowej?

Negatywny wynik testu w kierunku SARS-CoV-2 może byćpodstawą do zwolnienia podróżnego z kwarantanny wjazdowej jednak pod pewnymiwarunkami. W takich wypadkach honorowane są wyłącznie testy antygenowe orazRT-PCR. To oznacza, że z obowiązku odbycia kwarantanny nie zwolni nas negatywnywynik testów serologicznych lub kasetkowych.

Dodatkowo wynik testu nie może być starszy niż 48h, liczącod momentu uzyskania wyniku takiego testu. Badanie musi zostać wykonane zagranicą przed powrotną podróżą do Polski.

Jeżeli wykonamy komercyjny test po powrocie na terytoriumRP, nie zostaniemy zwolnieni z obowiązku odbycia kwarantanny, nawet jeśli wynikbędzie negatywny.

Nie każdy będzie mógł skorzystać z teleporadyNie każdy będzie mógł skorzystać z teleporady Jan Wróblewski

Ktojest zwolniony z odbycia kwarantanny wjazdowej?

Opróczprzedstawionych wyżej przypadków, z obowiązku odbycia kwarantanny wjazdowejzwolnione są m.in.: załogi samolotów, marynarze, rybacy, załogi morskie orazżeglugi śródlądowej, a także członkowie ekip serwisowych statków, inspektorzyadministracji morskiej itp.

Kwarantannawjazdowa nie dotyczy także osób, które pracują na statkach oraz morskichplatformach wiertniczych.

Okonieczność odbycia kwarantanny wjazdowej nie powinni martwić się takżekierowcy, którzy wykonują przewóz drogowy w międzynarodowym transporcie, obsadypociągów oraz inne osoby zaangażowane zawodowo w międzynarodowy transportkolejowy (zarówno towarowy jak i osobowy). Konieczne jest jednak umieszczenienazwisk takich osób w wykazach przygotowywanych przez przewoźników.

Pełnykatalog osób zwolnionych z kwarantanny m.in. uczniów, studentów, żołnierzyznajduje się w komunikacie Straży Granicznej RP, który można znaleźć tutaj.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: porady

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!