Krajowa Sieć Kardiologiczna – co to takiego?

Problemy z układem krążenia są wciąż w czołówce przyczyn zgonów w naszym kraju. Rząd zapowiada zmianę podejścia do leczenia tych schorzeń m.in. poprzez stworzenie Krajowej Sieci Kardiologicznej. Niestety, póki co mówi jedynie o pilotażu. Jako pierwsi będą mogli  z niego skorzystać wyłącznie mieszkańcy województwa mazowieckiego.

Krajowa Sieć Kardiologiczna – co to takiego?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 12 lutego 2021

Co to jest Krajowa Sieć Kardiologiczna

Docelowo, ma ona objąć cały kraj. Póki co, będzie dostępna jedynie dla mieszkańców Mazowsza. Jak tłumaczy premier Mateusz Morawiecki, - Na początku będzie ona służyła do diagnozowania i leczenia: zaburzeń rytmu serca, zastawek, niewydolności, a także nadciśnienia tętniczego opornego i wtórnego. Docelowa ma być to kompleksowa usługa na europejskim poziomie.

COVID-19 a problemy z sercem

Nie jest tajemnicą, że pandemia COVID-19 pośrednio odbiła się na kondycji Polaków, cierpiących na inne, np. przewlekłe schorzenia, które z wirusem z Wuhan nie mają nic wspólnego. Spadła dostępność specjalistów, a wiele zabiegów czy badań z zakresu kardiologii było ograniczonych lub niemożliwych do przeprowadzenia. Rząd mówi o „planie odbudowy zdrowia Polaków”. Z tego powodu oprócz Krajowej Sieci Kardiologicznej ma powstać także Krajowa Sieć Onkologiczna

Kto jest zwolniony z kwarantanny wjazdowej?Kto jest zwolniony z kwarantanny wjazdowej?Mikołaj Frączak

Krajowa Sieć Kardiologiczna – ustawa

Projekt ustawy, która będzie regulowała te kwestie, ma zostać przygotowany do 31 marca 2021 roku. Wiadomo, że Krajowa Sieć Kardiologiczna ma przyspieszyć diagnostykę oraz leczenie chorób związanych z sercem oraz układem krążenia w tym: nadciśnieniem, niewydolnością, zaburzeniami rytmu i przewodzenia, a także problemami z zastawkami serca.

Jak zapowiada resort zdrowia dzięki sieci, pacjenci będą mieli m.in. dostęp do szybkiej ścieżki diagnostycznej, w której zostanie skrócony czas oczekiwania na poradę. Będą mogli również korzystać z doświadczenia i sprzętu ośrodków konsultacyjnych, a także zostać przyjęci do ośrodka, który jest najlepiej dopasowany do ich stanu zdrowia.

Kiedy mogę wysłać ponaglenie do urzędu?Kiedy mogę wysłać ponaglenie do urzędu? Martyna Kowalska

Czym jest koordynowana opieka po zawale serca

Z uwagi na dużą śmiertelność poszpitalną notowaną pośród pacjentów z zawałem serca w Polsce w 2017 r., w całym kraju uruchomiono system koordynowanej opieki po zawale serca pod nazwą „KOS-Zawał”. „To system opieki, który ma pomóc pacjentom w leczeniu pooperacyjnym i utrzymaniu zdrowia. Ten program się powiódł. Program KOS-Zawał pokazuje, jak ważne jest leczenie od samego początku – diagnostyki, konsultacji, poprzez skierowanie do właściwego ośrodka, terapię, zajęcie się pacjentem i monitoring po okresie ambulatoryjnym, czy po operacji” — poinformował premier. 

Od 1.10.2017 do końca 2018 roku, w ramach systemu hospitalizowano 10.404 pacjentów. Wśród pacjentów objętych programem śmiertelność wyniosła 4,4% czyli dużo mniej niż wśród osób nieobjętych tym systemem (9,5%).

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!