Kiedy mogę wysłać ponaglenie do urzędu?

Każda sprawa powinna być załatwiona przez urząd w określonym terminie wskazanym przez przepisy. Jeśli mimo tego, procedury się przeciągają, a nie otrzymałeś odpowiedzi lub rozstrzygnięcia w odpowiednim czasie, możesz skorzystać z praw, jakie w takiej sytuacji przysługują każdemu obywatelowi. Kiedy mogę wysłać ponaglenie do urzędu? Jak to zrobić?

Kiedy mogę wysłać ponaglenie do urzędu?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 11 lutego 2021

Jak przesłać ponaglenie

Ponaglenie można przekazać do urzędu na kilka sposobów. Po pierwsze, można to zrobić osobiście. Nie jest to jednak jedyna droga. Pismo można przesłać także listownie lub elektronicznie. W ostatnim przypadku przydatny będzie podpis elektroniczny. Szczegóły odnośnie złożenia ponaglenia przez internet można znaleźć tutaj.

Urząd spóźnia się z załatwieniem sprawy

Wszystko zależy od sprawy, jaką obywatel załatwia w urzędzie. Co do zasady urzędy obowiązuje zasada bezzwłocznego działania. Mowa zarówno o sprawach rozpatrywanych na podstawie dowodów (dokumentów), przekazanych przez wnioskodawcę, jak również w kwestiach, które opierają się o fakty, przepisy bądź dowody znane urzędowi, który zajmuje się daną sprawą.

Czasem w grę wchodzi konieczność przeprowadzenia tzw. postępowania wyjaśniającego. W takim przypadku urzędy mają miesiąc na reakcję. Sprawy szczególnie skomplikowane muszą być załatwione najdalej w ciągu dwóch miesięcy.

W przypadku spraw odwoławczych, urzędy mają miesiąc na odpowiedź, licząc od daty otrzymania odwołania od wnioskodawcy.  Trzeba jednak pamiętać, że w niektórych sytuacjach zastosowanie mają szczególne przepisy, które mogą inaczej precyzować czas na załatwienie konkretnej sprawy.

Czy będą zmiany w ustawie o Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań w 2021 r.?Czy będą zmiany w ustawie o Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań w 2021 r.? Jan Wróblewski

Czy urząd musi informować o opóźnieniach?

Jeśli ktoś nie wyrabia się w czasie, powinien o tym poinformować zainteresowanych. Tak samo jest w przypadku urzędu. Jeśli nie zdąży odpowiedzieć Ci w terminie, powinien poinformować o tym fakcie oraz wyjaśnić, dlaczego tak się stało. Oprócz tego koniecznie powinien przedstawić nowy termin, w którym powinniśmy się spodziewać załatwienia sprawy. Zgodnie z prawem, musi nas poinformować o przysługującym prawie do wniesienia ponaglenia.

Kiedy mogę złożyć ponaglenie?

Ponaglenie jest wskazanym środkiem w dwóch sytuacjach. Po pierwsze, jeśli zauważamy bezczynność urzędu, który nie załatwił naszej sprawy w określonym terminie. Po drugie, w sytuacji przewlekłości postępowania, czyli kiedy załatwianie naszej sprawy w sposób nieuzasadniony się przedłuża.

Gdzie zgłosić ponaglenie?

Tu czasami pojawiają się problemy. Musimy pamiętać, że ponaglenie należy wnieść za pośrednictwem urzędu, który prowadzi naszą sprawę, jednak adresujemy je do organu wyższego stopnia!

Oznacza to, że jeśli mamy problem ze sprawą prowadzoną przez jednostki samorządu, czyli gminy oraz powiaty, właściwą instytucją będzie SKO, czyli Samorządowe Kolegium Odwoławcze. Jeśli mamy zastrzeżenia co do terminowości działania Urzędów Wojewódzkich, wówczas organem wyższego stopnia będą ministerstwa.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!