Urząd gminy pobierze odciski palców. Tobie również.

Składanie wniosków o wyrobienie dowodu osobistego przez internet to bardzo wygodna forma kontaktu z urzędem. Niestety, wszystko wskazuje na to, że przejdzie ona do historii, a wszystkie wnioski trzeba będzie składać jak dawniej. Powód: urząd pobierze odciski palców każdemu, kto będzie chciał wyrobić dowód osobisty.

Urząd gminy pobierze odciski palców. Tobie również.
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 17 lutego 2021

Odciski palców a dowód osobisty

Jak tłumaczy MSWiA na swojej stronie internetowej zmiany w prawie wynikają z konieczności dostosowania krajowych przepisów do wytycznych Unii Europejskiej. Właśnie dlatego rząd przyjął zmiany w ustawie o dowodach osobistych.

Unia Europejska chce ograniczyć ryzyko podrabiania dokumentów tożsamości, dlatego chce usunąć  różnice, jakie występują na poziomie zabezpieczeń krajowych dokumentów, które służą do swobodnego przemieszczania się po terytorium wspólnoty. Rozporządzenie UE nałożyło na kraje członkowskie kilka obowiązków, które mają dodatkowo zabezpieczyć takie dokumenty. Jednym z nich jest wprowadzenie tzw. drugiej cechy biometrycznej. I właśnie stąd wzięła się konieczność pobierania odcisków palców od petentów zgłaszających się po nowy dowód.

Wniosek o dowód osobisty przez internet

Póki co, cały czas można składać wnioski o wyrobienie nowego dowodu przez internet, jednak kiedy nowe prawo wjedzie w życie, ta wygodna możliwość przejdzie do historii. Oznacza to, że w niedalekiej przyszłości taki wniosek dla osoby, która ukończyła 12 lat, będzie można złożyć jedynie osobiście w urzędzie. Odciski palców nie będą pobierane jedynie od dzieci, które nie przekroczyły wspomnianej granicy wieku. Ich dowód będzie ważny jedynak tylko przez 5 lat.

E-wizyta w ZUS także w języku migowymE-wizyta w ZUS także w języku migowymAnna Malinowska

Odciski palców a problemy medyczne

Jeżeli z jakichś powodów, na przykład medycznych, nie będzie możliwości pobrania odcisków palców, wówczas dowód osobisty będzie wydawany jedynie na rok.

Podpis posiadacza na dowodzie

Po kilku latach przerwy wróci graficzny podpis posiadacza dokumentu. Jedynie dzieci do 12 roku życia, nie będą musiały „składać autografu”. Pole to nie będzie obowiązkowe w przypadku osób, które z jakichś powodów nie mogą złożyć podpisu.

Czy staż z urzędu pracy daje gwarancję zatrudnienia?Czy staż z urzędu pracy daje gwarancję zatrudnienia? Mikołaj Frączak

Dowód osobisty a prawo UE

Jak informuje MSWiA, nowe prawo ma wejść w życie 2 sierpnia 2021 roku z wyjątkiem niektórych przepisów szczegółowych, które zaczną obowiązywać nieco później. To oznacza, że jeszcze w tym roku pożegnamy się z wygodnej i lubianej przez obywateli formy składania wniosku o nowy dowód osobisty przez internet. To chyba jedyny przypadek, w którym cyfrowe ułatwienia związane ze zdalnym załatwianiem urzędowych spraw zostaną wycofane i spowodują konieczność fizycznej wizyty w urzędzie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Jakie są kary dla pracowników?
Praca

Jakie są kary dla pracowników?

Kodek pracy reguluje m.in. kwestie kar dla pracowników od pracodawcy. Ta najlżejsza to upomnienie ustne lub pisemne. Co jeszcze może czekać niezdyscyplinowanego pracownika?...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!