Starałeś się o zezwolenie o pracę dla cudzoziemca? Zobacz kiedy grozi Ci kara

Cudzoziemcy mogą pracować legalnie w Polsce pod warunkiem posiadania zezwolenia wydanego przez wojewodę. Dość często zdarza się jednak, że gość z zagranicy nie podejmuje pracy w firmie, na którą wydano pozwolenie. Zawsze o takiej sytuacji trzeba poinformować Urząd Wojewódzki. Za zbagatelizowanie tego nakazu grozi kara!

Starałeś się o zezwolenie o pracę dla cudzoziemca? Zobacz kiedy grozi Ci kara
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 18 lutego 2021

Cudzoziemiec nie stawił się w pracy

Zgodnie z obowiązującym prawem, każdy pracodawca, który otrzymał pozwolenie na zatrudnienie u siebie cudzoziemca, ma bezwzględny obowiązek, przesłania informacji do Urzędu Wojewódzkiego o tym, że osoba ta nie podjęła, przerwała bądź zakończyła pracę.

Z obowiązku tego można wywiązać się, przesyłając stosowne pismo na adres wojewody, który udzielił takiego pozwolenia. Istotny jest tutaj termin – przedsiębiorca ma siedem dni na udzielenie informacji.

Kiedy trzeba powiadomić wojewodę

W każdym przypadku, w którym cudzoziemiec nie podjął pracy w okresie trzech miesięcy, licząc od początkowej daty zawartej w zezwoleniu, przedsiębiorca musi przesłać wspomnianą informację. Obowiązek ten dotyczy także sytuacji, w której pracownik z zagranicy przerwał pracę na co najmniej trzy miesiące lub zakończył ją wcześniej niż trzy miesiące przed upływem terminu ważności wydanego zezwolenia.

Urząd gminy pobierze odciski palców. Tobie również.Urząd gminy pobierze odciski palców. Tobie również. Martyna Kowalska

Kara za brak informacji do wojewody ws. cudzoziemca

Niedopełnienie tego obowiązku informacyjnego grozi poważnymi konsekwencjami finansowymi. Przewidziana kara grzywny w takim wypadku może wynieść od 100 do 5.000 złotych. Karę może nałożyć inspektor pracy lub sąd na wniosek inspektora, który przeprowadził kontrolę.

Kiedy zezwolenie na pracę może być uchylone?

W przypadku niepodjęcia pracy przez cudzoziemca w okresie trzech miesięcy, licząc od początkowej daty zawartej w zezwoleniu lub przerwaniu jej na okres ponad trzech miesięcy, wojewoda automatycznie uchyla takie zezwolenie.

Są jednak wyjątki. Jeśli pracodawca powiadomi o tych okolicznościach, ale jednocześnie zaznaczy, że zezwolenie będzie wykonane zgodnie z przeznaczeniem, zgoda nie zostanie uchylona. Pracodawca musi jednak wskazać przyczynę niepodjęcia pracy lub przerwy, jaka wystąpiła w czasie jej wykonywania.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!