Bezrobocie a ubezpieczenie zdrowotne

Każda osoba, która rejestruje się w Urzędzie Pracy, podlega obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego. Dzieje się tak już od momentu samej rejestracji. Ubezpieczenie to wygasa dopiero po 30 dniach od utraty statusu osoby bezrobotnej.

Bezrobocie a ubezpieczenie zdrowotne
  • Anna Malinowska
  • /
  • 25 lutego 2021

Kiedy bezrobotny podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu?

Ubezpieczenie zdrowotne posiada każda osoba bezrobotna, pod warunkiem, że nie jest objęta tym ubezpieczeniem z innego tytułu. Już w chwili rejestracji w Powiatowym Urzędzie Pracy otrzymujemy status osoby bezrobotnej. Warto o tym pamiętać, gdyż niektórzy wychodzą z mylnego przekonania, że dzieje się tak dopiero po przesłaniu stosownej decyzji z urzędu. Faktycznie, opuszczając mury pośredniaka po rejestracji, możemy mówić, że ubezpieczenie w naszym przypadku już działa! W takim wypadku składkę zdrowotną opłaca za nas urząd pracy.

Nie jest również prawdą, że ubezpieczenie tracimy już w momencie utraty statusu osoby bezrobotnej. Prawo przewiduje, że jesteśmy nim objęci jeszcze przez miesiąc (a dokładnie 30 dni).

Nowa metoda oszustów. Podszywają się pod ZUSNowa metoda oszustów. Podszywają się pod ZUSAnna Malinowska

Czy osoba bezrobotna może zgłosić członka rodziny do ubezpieczenia

Osoba bezrobotna może zgłosić do ubezpieczenia innych członków rodziny, którzy nie są nim objęci z innego tytułu. Z formalnego punktu widzenia, trzeba to jednak zrobić w ciągu siedmiu dni od chwili, w której wystąpią okoliczności powodujące taką konieczność. W ten sposób, nasi bliscy zyskują prawo do opieki zdrowotnej już w dniu takiego zgłoszenia w Urzędzie Pracy.

Kto to może być? Zgodnie z prawem członkiem rodziny są  dzieci (własne, małżonka, przysposobione, obce objęte opieką do ukończenia 18 roku życia), wnukowie, małżonkowie, oraz krewni wstępni (rodzice lub dziadkowie), którzy tworzą wraz z ubezpieczonym jedno gospodarstwo domowe.

Kiedy należy wyrejestrować bliskich z ubezpieczenia?

Jeżeli zaistniały okoliczności, które powodują konieczność wyrejestrowania członków rodziny z ubezpieczenia zdrowotnego, bezrobotny ma obowiązek zgłosić ten fakt w urzędzie w ciągu siedmiu dni od zaistnienia takich okoliczności. Warto o tym pamiętać, bowiem zaniechanie w tym zakresie jest zagrożone karą grzywny!

Zabytek archeologiczny na własnej działceZabytek archeologiczny na własnej działce Mikołaj Frączak

Bezrobotny na zwolnieniu lekarskim

Każda osoba rejestrująca się jako osoba bezrobotna oświadcza, że jest zdolna oraz gotowa do podjęcia pracy w pełnym wymiarze. Z tego powodu, przebywający na zwolnieniu lekarskim nie mogą się zarejestrować w pośredniaku. Z kolei osoba posiadająca już status bezrobotnego oraz ubezpieczenie zdrowotne ma już prawo przebywać na takim zwolnieniu.

Jeżeli osoba bezrobotna zachoruje, powinna otrzymać zwolnienie lekarskie z numerem NIP urzędu pracy. W takim wypadku, jeśli nie stawi się w urzędzie w wyznaczonym terminie, będzie miała usprawiedliwienie swojej nieobecności. Kiedy zwolnienie dobiegnie końca, należy pojawić się w urzędzie pracy już kolejnego dnia, by potwierdzić gotowość oraz zdolność do podjęcia zatrudnienia.

Czy przez chorobę można stracić status osoby bezrobotnej?

Niestety tak. Urząd może wyrejestrować bezrobotnego, który pozostaje niezdolny do pracy z powodu choroby przez 90 dni. Wszelkie przerwy krótsze niż 30 dni nie będą jednak wliczane do tego okresu. Wyrejestrowanie nastąpi wraz z upływem ostatniego dnia okresu wynoszącego łącznie 90 dni. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!