Nowa metoda oszustów. Podszywają się pod ZUS

Niedawno pisaliśmy o oszustwach polegających na podszywaniu się oszustów pod Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wygląda na to, że państwowe instytucje stały się łakomym kąskiem dla cyberprzestępców. Jak poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych, odnotowano próby oszustw przez osoby podszywające się właśnie pod ZUS.

Nowa metoda oszustów. Podszywają się pod ZUS
  • Anna Malinowska
  • /
  • 24 lutego 2021

Fałszywa korespondencja z adresu ZUS

Według informacji udostępnionej przez ZUS, do niektórych klientów zakładu przychodziły e-maile informujące o rzekomych, błędnie opłaconych składkach lub zaległościach w tym zakresie. Narracja oszustów sprowadzała się do konieczności uregulowania zaległości względem ZUS w ciągu doby od otrzymania maila.

Oszuści posługują się adresem udającym rzeczywisty mail Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jego domena jest zbieżna z tą, stosowaną przez instytucję. Ujawnione fałszywe maile trafiają do potencjalnych ofiar z adresu alert @ zus.pl.

Jak rozpoznać oszustwo?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że korespondencja mailowa nie jest przez niego wykorzystywana do przesyłania informacji o rozliczeniach składkowych. Korespondencja elektroniczna nie służy także do przesyłania jakichkolwiek wezwań do zapłaty czy rozliczeń nadpłat.

Jak złożyć skargę do UODO?Jak złożyć skargę do UODO? Martyna Kowalska

Z kim ZUS kontaktuje się mailowo?

ZUS wykorzystuje korespondencję mailową wyłącznie do kontraktu z osobami, które mają aktywne konto na Platformie Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS).

Jak działają oszuści?

Intencją oszustów może być przesłanie im wrażliwych danych lub otwarcie załączników, które mogą zawierać szkodliwe oprogramowanie, za pomocą którego cyberprzestępcy mogą uzyskać dostęp do wielu istotnych informacji o nas samych lub np. do bankowości elektronicznej. Choćby z tego powodu warto zachować szczególną ostrożność.

Jeżeli mamy wątpliwości co do nadawcy maila, który trafił na naszą skrzynkę, warto skontaktować się z najbliższą placówką ZUS lub zadzwonić do Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem 22 560 16 00.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!