Prawo jazdy kategorii „T” - jakie uprawnienia?

Prawo jazdy kategorii „T” to uprawnienie szczególnie przydatne dla osób zajmujących się rolnictwem, bowiem zezwala na kierowanie nie tylko traktorem, ale także zespołem pojazdów składających się z ciągnika i przyczepy (w tym narzędzi rolniczych). Można się o nie starać już po ukończeniu 16 roku życia.

Prawo jazdy kategorii „T” - jakie uprawnienia?
  • Michał Górecki
  • /
  • 24 lutego 2021

Kto może zdawać egzamin na prawo jazdy „T”

Zgodnie z aktualnymi przepisami, o prawo jazdy kategorii „T” może starać się osoba, która ukończyła 16. rok życia. W przypadku osób, które nie mają jeszcze 18 lat, konieczna jest zgoda rodzica lub opiekuna. Dla wielu osób to obok kategorii AM (na motorowery u czterokołowce) pierwszy dokument zezwalający na jazdę pojazdami mechanicznymi.

Kategoria „T” — jakie uprawnienia?

Kategoria prawa jazdy „T”, to bardzo praktyczne rozwiązanie dla osób pracujących na roli, w tym także dla młodzieży, która chce pomóc rodzicom prowadzącym indywidualne gospodarstwo rolne. Kategoria „T” zezwala bowiem nie tylko na kierowanie ciągnikiem rolniczym lub innym pojazdem wolnobieżnym, ale także całym zespołem pojazdów składających się z ciągnika rolniczego (lub pojazdu wolnobieżnego)wraz z przyczepami.

Dodatkowym bonusem dla posiadaczy kategorii „T” jest fakt, że po pomyślnie zdanym egzaminie nie trzeba już ubiegać się o prawo jazdy AM zezwalające na prowadzenie motoroweru lub lekkiego czterokołowca. Kategoria „T” zezwala nam bowiem na jazdę takimi pojazdami.

Czy zmieni się wzór drogowskazów na polskich drogach?Czy zmieni się wzór drogowskazów na polskich drogach? Michał Górecki

Czy kategoria „B” zastępuje „T”

Wiele osób często wychodzi z mylnego założenia, że wystarczy kategoria „B”, by posiadać wszystkie uprawnienia związane z kategorią „T”. Nie jest tak do końca. O ile osoba posiadająca najpopularniejsze „prawko” zezwalające na jazdę samochodem osobowym, rzeczywiście może zasiąść za kierownicą traktora, jednak musi się liczyć z podstawowym ograniczeniem.  Nie może bowiem wyjechać na drogę jeśli pojazd ciągnie przyczepę cięższą niż 750 kg! Sprawę może rozwiązać dopiero posiadanie kategorii „B+E”, które można potraktować jako pełnoprawny zamiennik dla kategorii „T”.

Posiadacz prawa jazdy „B” może natomiast prowadzić ciągnik wyposażony w narzędzie podwieszane takie jak siewnik czy pług.

Czy lepiej zdawać na kategorię „T” czy „B+E”?

Wszystko zależy od wieku. Osoby między 16 a 18 rokiem życia zdane są wyłącznie na kategorię „T”. Dopiero po ukończeniu 18 roku życia można podejść do egzaminu prawa jazdy „B” oraz „B+E”.

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!