Warmia i Mazury z lockdownem. Reszta kraju bez zmian

Większą liczbą zakażeń oraz zajętych łóżek w szpitalach rząd tłumaczy konieczność modyfikacji obostrzeń antycovidowych. Warmia i Mazury z lockdownem, reszta kraju bez zmian – ogłosił rząd. Te zasady będą utrzymane do 14 marca.

Warmia i Mazury z lockdownem. Reszta kraju bez zmian
  • Anna Malinowska
  • /
  • 24 lutego 2021

Aktualne obostrzenia w Polsce od 27 lutego

Szczególnie trudną sytuacją epidemiczną rząd tłumaczy objęcie województwa warmińsko-mazurskiego dodatkowymi obostrzeniami. To jedyny region, w którym pod względem obostrzeń robimy wyraźny krok w tył. W pozostałych 15 województwach do 14 marca zostały przedłużone obecne zasady bezpieczeństwa.

Dodatkowo zaostrzone zostały restrykcje dla osób wracających z Czech i Słowacji gdzie notowany jest duży wzrost zachorowań. Będą one automatycznie kierowane na kwarantannę.

Zakaz noszenia przyłbic i chust

To, co z pewnością będzie można odczuć w całym kraju, to zmodyfikowane przepisy dotyczące nakazu zasłaniania ust i nosa. Nie będzie można stosować już chust, przyłbic, szalików czy kominów. „Zgodnie z rekomendacjami wprowadzamy zakaz noszenia przyłbic, szalików, chust itp. Nie spełniają one kryteriów bezpieczeństwa i nie chronią nas tak skutecznie przed zakażeniem jak maseczki” — napisano w komunikacie dostępnym na stronach kancelarii premiera.

Zakaz ten wynika z zaleceń tzw. Rady Medycznej, która uznała, że to właśnie maseczki najlepiej chronią przed zakażeniem koronawirusem.

Pandemiczny absurd. Kupisz burgera w galerii, ale zjeść możesz dopiero w domuPandemiczny absurd. Kupisz burgera w galerii, ale zjeść możesz dopiero w domu Anna Malinowska

Lockdown w województwie warmińsko-mazurskim

Od 27 lutego do 14 marca wraca lockdown w województwie warmińsko-mazurskim – informuje rząd. W tym czasie nie będą tam czynne hotele, galerie handlowe, placówki kultury (kina, muzea, teatry), a także obiekty sportowe takie jak korty tenisowe czy baseny. Od poniedziałku 1 marca do szkół nie wrócą także uczniowie klas I-III podstawówek, których edukacja będzie odbywała się w trybie zdalnym.

Kwarantanna po powrocie z Czech i Słowacji

Ministerstwo Zdrowa zwraca uwagę na złą sytuację epidemiczną u południowych sąsiadów. Od 27 lutego osoby powracające do Polski z Czech i Słowacji będą musiały przejść obowiązkową kwarantannę. Wyjątkiem będą osoby, które przyjęły dotąd dwie dawki szczepionki oraz podróżni z ujemnym wynikiem testu w kierunku koronawirusa, nie starszym niż 48 godzin licząc od momentu otrzymania wyniku próby.

POBIERZ bezpłatne wydanie “RODOmagazyn”. Chroń siebie i najbliższych, bądź na bieżąco z informacjami na temat cyberbezpieczeństwa, RODO i ochrony danych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!