Nadchodzi koniec znaczków pocztowych?

Ta informacja może zmartwić filatelistów – Poczta Polska zapowiada koniec znaczków pocztowych, przynajmniej tych stosowanych do przesyłek rejestrowanych czyli np. listów poleconych. Znany jest już termin tej zmiany!

Nadchodzi koniec znaczków pocztowych?
  • Michał Górecki
  • /
  • 25 lutego 2021

Kiedy znaczki pocztowe przejdą do historii?

Już niebawem tradycyjne znaczki będzie można wykorzystać jedynie do zwykłych listów lub kartek pocztowych oraz do celów kolekcjonerskich. Od 1 maja 2021 roku zmienia się sposób potwierdzenia dokonania opłaty za przesyłki oraz listy rejestrowane, niezależnie czy wysyłamy je do odbiorcy w kraju czy za granicą.

Co zastąpi znaczek pocztowy?

Tradycyjne znaczki pocztowe zostaną zastąpione tzw. znakiem opłaty pocztowej. Według zapowiedzi pocztowców ma być to nalepka z nadrukowaną literą „R”.

Jak wyjaśnia Poczta-Polska zmiany w regulaminie świadczenia usług powszechnych zostaną wprowadzone po to, by ustandaryzować oraz ujednolicić opłaty dla listów poleconych. Cały proces ich nadawania ma być prostszy! „Dla Klientów Poczty Polskiej brak konieczności naklejania znaczków na przesyłki listowe rejestrowane oznaczać będzie przede wszystkim skrócenie czasu obsługi w placówce pocztowej. Wszystkie przesyłki listowe rejestrowane będzie można nadawać w analogiczny sposób jak paczki, czy przesyłki wartościowe, tj. bez znaczka pocztowego.”  — tłumaczy w komunikacie Poczta Polska.

Warmia i Mazury z lockdownem. Reszta kraju bez zmianWarmia i Mazury z lockdownem. Reszta kraju bez zmian Anna Malinowska

Jak nadać list polecony po 1 maja 2021?

W praktyce będzie to oznaczało, że nadawca wypełni jedynie odpowiednie potwierdzenie i przekaże przesyłkę w okienku. Resztą zajmą się już pocztowcy. Potwierdzenie wniesienie opłaty będzie polegało na nalepieniu przez pracownika poczty odpowiedniej naklejki z literą „R”. To wszystko.

Co z zapasem znaczków?

Niestety po 1 maja 2021 roku tradycyjne znaczki pocztowe będą się nadawały jedynie do naklejenia na zwykłe listy lub do klasera. Już raz Poczta Polska wydłużyła pierwotny termin zmian w nadawaniu przesyłek rejestrowanych przekładając go z 1 lutego na 1 maja 2021 roku. Miała wówczas na uwadze przedsiębiorców, którzy zakupili duży zapas znaczków pocztowych z myślą o ich używaniu przy korespondencji rejestrowanej.

Firmy, które stosują tzw. e-znaczki nie odczują zmian. Nie będzie jednak możliwości dokonywania dopłat w formie doklejenia tradycyjnego znaczka. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!