ZUS: Wraca rehabilitacja lecznicza w ramach prewencji rentowej

Wyjazdy do ośrodków rehabilitacyjnych w systemie stacjonarnym w ramach prewencji rentowej ZUS zostaną wznowione. Rozpoczęcie turnusów po związanym z koronawirusem zawieszeniem ma nastąpić 15 marca 2021 roku – informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

ZUS: Wraca rehabilitacja lecznicza w ramach prewencji rentowej
  • Anna Malinowska
  • /
  • 26 lutego 2021

Skierowanie na rehabilitację ZUS

Osoby skierowane na rehabilitację leczniczą w stacjonarnym trybie, otrzymają od ZUS stosowne zawiadomienia oraz specjalnie przygotowaną ulotkę informacyjną. Co ważne, podobna korespondencja zostanie przesłana także do osób, które już wcześniej otrzymały skierowania, ale ze względu na pandemiczne zawieszenie wyjazdów, nie mogły skorzystać z tej formy podratowania zdrowia.

Osoby, które otrzymają takie zawiadomienie, powinny skontaktować się ze wskazanym oddziałem ZUS lub ośrodkiem rehabilitacyjnym i przekazać swój aktualny numer telefonu.

Rehabilitacja z ZUS a test na COVID-19

Zanim rozpoczniemy zaplanowaną rehabilitację, jesteśmy zobowiązani do wykonania testu przed wyjazdem. Informację o zleceniu w tej sprawie przekaże ośrodek rehabilitacyjny. Tylko ujemny wynik badania pod kątem wirusa SARS-CoV-2 pozwoli na skorzystanie ze świadczenia. Osoby ze zleconym testem będą go mogły wykonać bezpłatnie.

Zgodnie z wprowadzonymi wytycznymi, do punktu pobrań należy zgłosić się nie wcześniej niż sześć dni przed datą wyjazdu na turnus rehabilitacyjny. Warto pamiętać, by na badanie zabrać ze sobą dokument ze zdjęciem oraz wspomniane zawiadomienie od ZUS w sprawie skierowania na rehabilitację. Wynik testu poznamy telefonicznie.

Nadchodzi koniec znaczków pocztowych?Nadchodzi koniec znaczków pocztowych? Michał Górecki

Rehabilitacja z ZUS w czasie pandemii

Jak informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, nie powinnyśmy planować wyjazdu, zanim ośrodek nie przekaże nam informacji o tym, że wynik przeprowadzonego testu SARS-CoV-2 jest negatywny.

Osoby, które wcześniej zostały skierowane na kwarantannę, muszą bezwzględnie na nie pozostać. Otrzymanie zawiadomienia z ZUS nie jest żadną podstawą do łamania zasad obowiązkowej izolacji.  Każda osoba, które z różnych przyczyn nie może skorzystać z wyjazdu na rehabilitację leczniczą, powinna o tym fakcie poinformować Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Dla ułatwienia kontaktu ZUS apeluje, by poinformować ośrodek rehabilitacyjny o ewentualnej zmianie numeru telefonu.

Co to jest prewencja rentowa ZUS?

Zgodnie z definicją przytoczoną na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, prewencją rentową nazywamy „działania ZUS zapobiegające przedwczesnemu wypłacaniu świadczeń z ubezpieczenia społecznego, czyli zasiłku chorobowego lub  świadczenia rehabilitacyjnego lub renty, polegające na kierowaniu osób zagrożonych utratą zdolności do pracy na rehabilitację leczniczą”.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!