Od kiedy uproszczony nabór do WOT?

Na czym polegają nowe przepisy upraszczające procedurę rekrutacji do terytorialnej służby wojskowej? Komu będzie łatwiej? Co to jest WCR?

Od kiedy uproszczony nabór do WOT?
  • Jan Wróblewski
  • /
  • 26 lutego 2021

Jak było do tej pory?

Do tej pory zgodnie z przepisami zawartymi w ustawie o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej, kandydat do czynnej służby wojskowej, pełnionej jako terytorialna służba wojskowa, musiał przejść dodatkowe badania komisji lekarskiej. Miały one na celu orzeczenie zdolności do czynnej służby wojskowej. 

Co się zmieni?

Zmiana przepisów, sprawiła, że osoby, które ubiegają się o powołanie do terytorialnej służby wojskowej, a mają już orzeczoną zdolność do czynnej służby wojskowej, nie muszą już przechodzić dodatkowych badań w wojskowej komisji lekarskiej. Oznacza to, że o przydatności do służby w WOT decyduje kategoria zdrowia, która widnieje w książeczce wojskowej kandydata.

Co pozostanie bez zmian?

Zmianom w przepisach, nie podlegają regulacje dotyczące badań psychologicznych. Muszą je przejść wszyscy ochotnicy, nawet ci, którzy już wcześniej mieli orzeczoną kategorię zdolności do służby.

Na czym polega działalność WCR?

Kolejnym czynnikiem, który ma się przyczynić do skrócenia naboru, jest działalność Wojskowych Centrów Rekrutacji (WCR). To właśnie dzięki nim, kandydat do terytorialnej służby wojskowej odbędzie rozmowę kwalifikacyjną w maksymalnie 1 dzień. Kwalifikacja obejmie zarówno rozmowę z psychologiem, jak i badanie przeprowadzone przez komisję lekarską. W przypadku, gdy kandydat nie skorzysta z tej możliwości, zostanie skierowany do właściwej ze względu na miejsce zamieszkania wojskowej komisji lekarskiej.

Jakie zmiany dzięki WCR?

Wojskowe Centra Rekrutacji powoływane są na terenie całego kraju już od września 2020 r. Ich lokalizacja nie jest przypadkowa i odpowiada miejscom, w których występuje duże zainteresowanie służbą wojskową. Do tej pory kandydaci  przechodzili każdy z etapów rekrutacji osobno. Bardzo często zdarzało się, że musieli to robić nie tylko w innych miejscach, ale też w różnych terminach. Dzięki nowym przepisom uzyskanie pozytywnej opinii specjalistów z Wojskowego Centrum Rekrutacji kandydat na żołnierza, uprawnia do otrzymania karty powołania na szkolenie podstawowe jeszcze tego samego dnia.

Jakie warunki trzeba spełnić, by zostać żołnierzem WOT?

Chcąc zostać żołnierzem OT, należy:

  • posiadać polskie obywatelstwo,

  • być pełnoletnim,

  • być zdrowym fizycznie i psychicznie,

  • być niekaranym,

  • nie pełnić innego rodzaju służby wojskowej oraz nie posiadać przydziału kryzysowego.

Jak przebiega rekrutacja do WOT?

Rekrutacja do Wojsk Obrony Terytorialnej może przebiegać na cztery różne sposoby: 

  1. Pierwszy z nich to osobista wizyta we właściwej dla naszego zameldowania Wojskowej Komendzie Uzupełnień i złożenie w niej wniosku o powołanie do terytorialnej służby wojskowej. Sam wniosek można zarówno pobrać ze strony WOT, jak i na miejscu w WKU. 

  2. Drugim sposobem jest złożenie wniosku przez Internet na Elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej ePUAP. 

  3. Trzeci sposób, to rejestracja przez Portal Rekrutacyjny Wojska Polskiego. 

  4. Czwartym, a zarazem ostatnim sposobem rekrutacji, jest skorzystanie z pomocy rekrutera działającego w mobilnych zespołach rekrutacyjnych WOT. Specjalnie przeszkoleni terytorialsi-rekruterzy nie tylko wyszukają kandydatów do terytorialnej służby wojskowej, ale również pomogą im w załatwieniu wszelkich formalności. Jest to nowy projekt rekrutacyjny WOT, który ma na celu zarówno ułatwić, jak i skrócić proces samego naboru do Wojsk Obrony Terytorialnej.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!