Dla kogo zielone tablice rejestracyjne?

Na naszych drogach coraz częściej można spotkać samochody na „ekologicznych” blachach. Wokół nich narosło jednak wiele nieporozumień, a błędy przy przydzielaniu rejestracji z zielonym tłem popełniają nawet… wydziały komunikacji! Pochylmy się zatem nad literą prawa i zobaczmy, dla kogo są zielone tablice rejestracyjne i jakie przywileje są z nimi związane.

Dla kogo zielone tablice rejestracyjne?
  • Michał Górecki
  • /
  • 26 lutego 2021

Zielone tablice rejestracyjne – dla kogo?

Od 1 stycznia 2020 roku wydziały komunikacji rozpoczęły przydzielanie tzw. zielonych tablic rejestracyjnych. Nie chodzi tu o tzw. blachy profesjonalne (czyli białe tło i zielone litery i cyfry), które zostały wprowadzone już wcześniej dla sprzedawców aut, ale o tablice z zielonym tłem i czarnymi literami i cyframi.

Nowość w rejestracjach została wprowadzona Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z  dnia 8 lipca 2019 roku zmieniającym rozporządzenie w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych (Dz.U. z 2019 r. poz. 1272). Lektura tego aktu prawnego wyjaśnia wszystko. Nowe „ekologiczne” blachy mogą zostać przydzielone wyłącznie dla aut będących „pojazdem elektrycznym albo pojazdem napędzanym wodorem”. Zielone tablice mogą być przyznawane także dla motorowerów z silnikiem elektrycznym.

Nadchodzi koniec znaczków pocztowych?Nadchodzi koniec znaczków pocztowych?Michał Górecki

Zielone tablice rejestracyjne dla hybryd?

W świetle przytoczonego przed chwilą przepisu, już wiemy, że „zielone” tablice są przeznaczone dla pojazdów napędzanych wyłącznie przez prąd lub wodór. Zatem auto, do którego wlewamy tradycyjne paliwo (mimo obecności silnika elektrycznego) nie kwalifikuje się do otrzymania ekologicznego wyróżnika.

I choć wydaje się to jasne, znane są przypadki (i udokumentowane w internecie), w których eko-blachy trafiły zupełnie bezprawnie na hybrydy! Zgodnie z przepisami, nawet samochody z napędem PHEV czyli Plug-in Hybrid Vehicle nie kwalifikują się do takiego wyróżnika. To oznacza, że możliwość podpięcia wtyczki to za mało. Auto nie może emitować żadnych spalin!

Czy warto mieć zieloną tablicę rejestracyjną?

Jeśli zainwestowaliśmy w samochód elektryczny, czyli z pewnością zapłaciliśmy za niego więcej, niż za spalinowy czy hybrydowy pojazd porównywalnej klasy, powinniśmy skorzystać z przywilejów jakie daje nam prawo! Zielona tablica to przepustka do udogodnień, których katalog, z pewnością będzie się poszerzał w przyszłości.

Auta elektryczne mogą już teraz korzystać z buspasów, co jest bardzo przydatne w porannych czy popołudniowych godzinach szczytów, kiedy możemy dzięki nim ominąć korki i zaoszczędzić bardzo dużo czasu.

Po drugie, już teraz wiele się mówi o tzw. strefach czystego transportu, które będą mogły tworzyć miasta, by uwolnić śródmieścia od chmury spalin. Z całą pewnością, nasz elektryczny pojazd będzie w nich mile widziany, a sam wjazd w ich granice nie będzie wiązał się z żadnymi opłatami.

Po trzecie, nie wiadomo, jak daleko pójdą przywileje dla bezemisyjnych pojazdów. Niektóre samorządy już teraz dyskutują nad specjalnymi miejscami parkingowymi dla aut z zielonymi tablicami. Wszystko po to, by zachęć jak największą grupę nabywców samochodów do zakupu ekologicznych pojazdów. Era diesla i benzyny powoli dobiega końca.

Po czwarte, zapytaj swojego ubezpieczenia, czy w związku z posiadanym przez Ciebie eko-pojazdem nie ma jakiejś specjalnej oferty. Wielu ubezpieczycieli premiuje bowiem posiadaczy takich aut czy jednośladów.

Czy zmieni się wzór drogowskazów na polskich drogach?Czy zmieni się wzór drogowskazów na polskich drogach? Michał Górecki

Czy trzeba wymieniać białą tablicę rejestracyjną na zieloną?

Historia aut elektrycznych na polskich drogach jest nieco dłuższa niż obecność zielonych tablic. Osoby, które zarejestrowały swój samochód przed 1 stycznia 2020 roku i nie zmieniły tablic, jeżdżą na tradycyjnych białych „blachach”.

Wymiana takich tablic nie jest jednak obowiązkowa. Wszystko zależy od woli właściciela. Jeśli chce – proszę bardzo. Wystarczy udać się do wydziału komunikacji w urzędzie miasta na prawach powiatu lub starostwa powiatowego i złożyć wniosek. Cała operacja będzie kosztowała mniej niż 100 złotych za wydanie nowych tablic. Nie wiąże się ona z koniecznością wymiany dowodu rejestracyjnego, a stary numer pozostanie bez zmian. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!