Etykiety energetyczne 2021. Co się zmienia od 1 marca?

Od 1 marca 2021 roku w sklepach z produktami RTV i AGD będą obowiązywały nowe etykiety energetyczne. Chodzi o kolorowe naklejki umieszczane na lodówkach, pralkach czy telewizorach, wskazujące na to, czy urządzenie potrzebuje dużo, czy też mało energii elektrycznej. Teraz mają zniknąć oznaczenia typu „A+++” czy „A++”. Obowiązująca będzie skala od zielonego „A” do czerwonego „G”.

Etykiety energetyczne 2021. Co się zmienia od 1 marca?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 1 marca 2021

Komu potrzebne są etykiety energetyczne?

Jak się okazuje, kolorowe naklejki wprowadzone przez Unię Europejską są istotnym elementem w procesie zakupu urządzeń elektromarketach. Są badania, które wskazują, że w całej UE zwraca na nie uwagę nawet 8 na 10 klientów.

Komisja Europejska dostrzegła potrzebę „odświeżenia” tej klasyfikacji, likwidując coraz mniej czytelne klasy z plusami np. „A+++”, na rzecz oznaczeń wyłącznie literowych. Eksperci zwracają uwagę także na fakt, że od wprowadzenia naklejek nastąpił spory postęp techniczny. Rosną także wymagania klientów, co do efektywności energetycznej kupowanych urządzeń. Stąd pomysł na podniesienie poprzeczki i jednocześnie uproszczenie kolorowych ocen.

Co to jest etykieta energetyczna?

Wystarczy przespacerować się po najbliższym elektromarkecie, by zauważyć, że wiele produktów RTV AGD posiada oprócz ceny charakterystyczną białą naklejkę lub zawieszkę według ujednoliconego wzoru. Dzięki kolorowym paskom oraz literowym oznaczeniom w prosty sposób można ocenić dwa lub więcej produktów pod kątem zużycia energii. Jak pokazują badania, ewentualne różnice wpływają na proces decyzyjny u większości klientów.

Dotychczasowa klasyfikacja została określona w dyrektywie unijnej  ELD92/75/WE zastąpioną w 2011 roku przez inny akt prawny oznaczony symbolem 2010/30/UE. W Polsce postanowienia te uregulowała Ustawa z dnia 14 września 2012 r. o etykietowaniu energetycznym produktów związanych z energią.

Etykiety energetyczne przed 1 marca 2021

Do tej pory klasy efektywności energetycznej były prezentowane za pomocą kolorowej skali oznaczonej literami od zielonego „A” (najwyższa) do czerwonego „G” (najniższa). I to zasadniczo się nie zmieni. Problem pojawił się, gdy na rynek wchodziły coraz nowocześniejsze urządzenia, których energochłonność wyprzedzała niejako obowiązujące oznaczenia. By podkreślić ich coraz bardziej wyśrubowaną klasę, dodawano plusy najpierw „A+”, potem „A++”, „A+++”. Trzeba przyznać, że dość dziwnie brzmią np. w radiowych spotach reklamowych, które sprowadzają się do odczytywanej pośpiesznie przez lektora frazy „klasa A plus plus plus”. 

Mimo rosnącej liczby „plusów” wielu klientów zdążyło się przyzwyczaić do tego systemu. Etykiety energetyczne po 1 marca 2021 mogą więc wprowadzić pewną dezorientację wśród klientów. Po pierwsze znikną plusy, a pozostaną jedynie litery. Po drugie od teraz, klasa A+++ będzie posiadała oznaczenie „C”, „A+” zamieni się w „F” oraz „G”. Ciekawym pozostaje fakt, że klasy „A” oraz „B” nie będą przydzielane. Poczekają sobie na opatentowanie oraz wdrożenie bardziej efektywnych produktów. Choć jak pokazują zmiany w ostatniej dekadzie, pewnie nie potrwa to długo.

Co oznacza skrót EPREL?

Komisja Europejska podjęła decyzję o włączeniu każdego produktu z nowymi oznaczeniami do Europejskiego Rejestru Etykiet Energetycznych, czyli tzw. bazy EPREL (European Product Registry of Energy Labeling). Ideą jego powstania jest zgromadzenie w jednym miejscu szczegółowej dokumentacji technicznej takich urządzeń.

Co ważne, dostęp do nowego rejestru będzie bardzo prosty. Wystarczy zeskanować smartfonem kod QR znajdujący się na lodówce czy zmywarce, by zdobyć więcej informacji o danym produkcie.

Kiedy etykiety energetyczne dla oświetlenia?

Zgodnie z harmonogramem zawartym w unijnej dyrektywie, od 1 marca 2021 zmodyfikowane etykiety energetyczne będą umieszczane przy telewizorach monitorach, pralkach, lodówkach oraz pralko-suszarkach i zmywarkach.

Kolejnym etapem będzie objęcie nową klasyfikację sprzętu oświetleniowego. Ma to nastąpić 1 września 2021 roku.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!