Zmiana czasu 2021. Od kiedy czas letni?

Mimo zapowiedzi europejskich i krajowych polityków prędko nie pożegnamy się ze zmianami czasu. Choć zmiana czasu na letni w 2021 miała być ostatnią tego typu modyfikacją, ambitne propozycje pozostały jedynie w sferze planów. Kiedy zmieniamy czas na letni w 2021 roku?

Zmiana czasu 2021. Od kiedy czas letni?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 2 marca 2021

Czas letni 2021. Kiedy przestawiamy zegarki

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami, czas letni wprowadza się w ostatni weekend, a dokładnie rzecz biorąc, ostatnią niedzielę marca. W tym roku zegarki przestawimy w nocy z 27 na 28 marca z godziny 2:00 na 3:00, a zatem będziemy spać o godzinę krócej.

Czas letni będzie w tym roku obowiązywał do ostatniej niedzieli października, która wypadnie dokładnie w ostatni dzień tego miesiąca. Wówczas korekta czasu będzie polegała na cofnięciu wskazówek z godziny 3:00 na 2:00.

Kiedy likwidacja zmiany czasu?

Kilka lat temu, sprawa wydawała się przesądzona. W 2021 roku mieliśmy po raz ostatni zmienić czas. Pojawiały się bowiem plany zarówno na gruncie krajowym jak i unijnym, by odejść od zmian czasu na zimowy i letni.

Według sondaży ponad 80% mieszkańców UE popierało odejście od tej praktyki. W 2019 roku pomysł ten poparł nawet Parlament Europejski, wyznaczając marzec 2021 roku, jako ostatni raz, kiedy zmiana czasu będzie wprowadzana. Sprawa ugrzęzła jednak na poziomie ustaleń między ministrami oraz w grupach roboczych. Wybuch pandemii wpłynął na odłożenie tego tematu na późniejszy czas.

W ostatnich latach z dwukrotnej zmiany czasu w ciągu roku zrezygnowała m.in. Rosja i Białoruś.

Etykiety energetyczne 2021. Co się zmienia od 1 marca?Etykiety energetyczne 2021. Co się zmienia od 1 marca?Anna Malinowska

Historia zmiany czasu

Historia zmiany czasu na letni i zimowy ma swój początek w czasie I wojny światowej, a dokładnie wiosną 1916 roku. Wówczas w Niemczech oraz Austro-Węgrzech (w tym także na okupowanych ziemiach polskich) po raz pierwszy przesunięto czas o godzinę do przodu. Ustalono wówczas, że 1 maja rozpocznie się… o godzinie 23:00 dnia poprzedniego. Powrót do czasu zimowego zaplanowano na 1 września.

Nowa praktyka, mająca wówczas duże uzasadnienie w gospodarce oraz wpływać na oszczędności energii szybko przeniosła się na Wielką Brytanię oraz Stany Zjednoczone. W drugim z wymienionych przypadków zmiana dotyczyła początkowo wyłącznie czasu wojny.

Bezrobocie a ubezpieczenie zdrowotneBezrobocie a ubezpieczenie zdrowotne Anna Malinowska

Zalety i wady zmiany czasu na letni i zimowy

Zmiana czasu jest uzasadniana możliwością oszczędności energii elektrycznej oraz lepszym wykorzystaniem dnia tj. dostosowaniem aktywności do czasu między wschodem a zachodem słońca. Stosowanie czasu letniego, jest uznawane także za sprzyjające bezpieczeństwu drogowemu.

Z drugiej jednak strony, w czasie obowiązywania czasu zimowego w listopadzie, grudniu i styczniu, zużycie energii może być wyższe, niż gdyby cały rok obowiązywał czas letni. Są to jednak pewne hipotezy i uśrednienia, które nie muszą mieć zastosowania w każdym zakładzie pracy czy gospodarstwie domowym.

W ostatnich latach coraz mocniej zwraca się jednak uwagę na negatywne strony dwukrotnej zmiany czasu, która źle wpływa na psychikę, a u niektórych osób może niekorzystnie oddziaływać na kondycję fizyczną (niewyspanie, zmęczenie). Zmiana czasu (szczególnie ta marcowa) jest także dużym logistycznym wyzwaniem np. dla transportu kolejowego lub lotniczego.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Jakie są kary dla pracowników?
Praca

Jakie są kary dla pracowników?

Kodek pracy reguluje m.in. kwestie kar dla pracowników od pracodawcy. Ta najlżejsza to upomnienie ustne lub pisemne. Co jeszcze może czekać niezdyscyplinowanego pracownika?...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!