Zmiana czasu 2021. Od kiedy czas letni?

Mimo zapowiedzi europejskich i krajowych polityków prędko nie pożegnamy się ze zmianami czasu. Choć zmiana czasu na letni w 2021 miała być ostatnią tego typu modyfikacją, ambitne propozycje pozostały jedynie w sferze planów. Kiedy zmieniamy czas na letni w 2021 roku?

Zmiana czasu 2021. Od kiedy czas letni?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 2 marca 2021

Czas letni 2021. Kiedy przestawiamy zegarki

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami, czas letni wprowadza się w ostatni weekend, a dokładnie rzecz biorąc, ostatnią niedzielę marca. W tym roku zegarki przestawimy w nocy z 27 na 28 marca z godziny 2:00 na 3:00, a zatem będziemy spać o godzinę krócej.

Czas letni będzie w tym roku obowiązywał do ostatniej niedzieli października, która wypadnie dokładnie w ostatni dzień tego miesiąca. Wówczas korekta czasu będzie polegała na cofnięciu wskazówek z godziny 3:00 na 2:00.

Kiedy likwidacja zmiany czasu?

Kilka lat temu, sprawa wydawała się przesądzona. W 2021 roku mieliśmy po raz ostatni zmienić czas. Pojawiały się bowiem plany zarówno na gruncie krajowym jak i unijnym, by odejść od zmian czasu na zimowy i letni.

Według sondaży ponad 80% mieszkańców UE popierało odejście od tej praktyki. W 2019 roku pomysł ten poparł nawet Parlament Europejski, wyznaczając marzec 2021 roku, jako ostatni raz, kiedy zmiana czasu będzie wprowadzana. Sprawa ugrzęzła jednak na poziomie ustaleń między ministrami oraz w grupach roboczych. Wybuch pandemii wpłynął na odłożenie tego tematu na późniejszy czas.

W ostatnich latach z dwukrotnej zmiany czasu w ciągu roku zrezygnowała m.in. Rosja i Białoruś.

Etykiety energetyczne 2021. Co się zmienia od 1 marca?Etykiety energetyczne 2021. Co się zmienia od 1 marca?Anna Malinowska

Historia zmiany czasu

Historia zmiany czasu na letni i zimowy ma swój początek w czasie I wojny światowej, a dokładnie wiosną 1916 roku. Wówczas w Niemczech oraz Austro-Węgrzech (w tym także na okupowanych ziemiach polskich) po raz pierwszy przesunięto czas o godzinę do przodu. Ustalono wówczas, że 1 maja rozpocznie się… o godzinie 23:00 dnia poprzedniego. Powrót do czasu zimowego zaplanowano na 1 września.

Nowa praktyka, mająca wówczas duże uzasadnienie w gospodarce oraz wpływać na oszczędności energii szybko przeniosła się na Wielką Brytanię oraz Stany Zjednoczone. W drugim z wymienionych przypadków zmiana dotyczyła początkowo wyłącznie czasu wojny.

Bezrobocie a ubezpieczenie zdrowotneBezrobocie a ubezpieczenie zdrowotne Anna Malinowska

Zalety i wady zmiany czasu na letni i zimowy

Zmiana czasu jest uzasadniana możliwością oszczędności energii elektrycznej oraz lepszym wykorzystaniem dnia tj. dostosowaniem aktywności do czasu między wschodem a zachodem słońca. Stosowanie czasu letniego, jest uznawane także za sprzyjające bezpieczeństwu drogowemu.

Z drugiej jednak strony, w czasie obowiązywania czasu zimowego w listopadzie, grudniu i styczniu, zużycie energii może być wyższe, niż gdyby cały rok obowiązywał czas letni. Są to jednak pewne hipotezy i uśrednienia, które nie muszą mieć zastosowania w każdym zakładzie pracy czy gospodarstwie domowym.

W ostatnich latach coraz mocniej zwraca się jednak uwagę na negatywne strony dwukrotnej zmiany czasu, która źle wpływa na psychikę, a u niektórych osób może niekorzystnie oddziaływać na kondycję fizyczną (niewyspanie, zmęczenie). Zmiana czasu (szczególnie ta marcowa) jest także dużym logistycznym wyzwaniem np. dla transportu kolejowego lub lotniczego.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!