Jak działa Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów?

13 tysięcy wolontariuszy oraz realna pomoc dla ponad 20 tys. seniorów – tak w liczbach wygląda działalność Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów, którego działalność została wydłużona co najmniej do końca marca 2021 roku. To jeden ze sposobów na pomoc osobom starszym w trakcie pandemii, które w wielu sytuacjach decydują się na pozostanie w domu.

Jak działa Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów?
  • Michał Górecki
  • /
  • 3 marca 2021

Czym jest Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów?

Choć działalność korpusu można sprowadzić do imponujących liczb, to resort rodziny podkreśla, że stoją za nimi takie postawy jak „życzliwość oraz wrażliwość na drugiego człowieka i to, co najważniejsze – solidarność społeczna i międzypokoleniowa” — zauważyła minister Marlena Maląg.

Działalność Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów polega na niesieniu pomocy osobom starszym w różnych sytuacjach życiowych. Oprócz realizacji potrzeb takich, jak zrobienie zakupów lub wyprowadzenie psa na spacer, jego działania obejmują także tzw. wolontariat cyfrowy, który polega na pomocy załatwienia różnych spraw online np. w ZUS, przychodni czy urzędzie gminy.

Czym jest wolontariat ozdrowieńców?

Przy tej okazji warto wspomnieć także o tzw. wolontariacie ozdrowieńców, który polega na zaangażowaniu osób, które już przeszły zakażenie na bezpiecznym wsparciu domów pomocy społecznej w bieżącej działalności.

Uwaga na fałszywych pracowników ZUS!Uwaga na fałszywych pracowników ZUS!Jan Wróblewski

Do kiedy działa Solidarnościowy Korpusu Wsparcia Seniorów?

Zainteresowanie i zapotrzebowanie na pomoc w ramach Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów sprawiło, że zdecydowaliśmy o wydłużeniu jego działania do końca marca br. - zapowiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Niewykluczone jednak, że jeśli zaistnieje taka potrzeba, termin ten będzie wydłużony.

Jak skorzystać z Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów?

Resort rodziny informuje, że do marca zmieniły się zasady zgłaszania zapotrzebowania na wsparcie od wolontariuszy korpusu. Seniorzy, zamiast połączenia z infolinią, mogą bezpośrednio zgłosić się do lokalnego ośrodka pomocy społecznej. Zgodnie z przyjętą zasadą, wsparcie ma być udzielone najszybciej, jak to tylko jest możliwe.

Pobyt w sanatorium będzie droższy?Pobyt w sanatorium będzie droższy? Jan Wróblewski

Jak zostać wolontariuszem Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów?

Osoby, które dysponują czasem i chciałyby włączyć się w pomoc seniorom, mogą to zrobić w ramach programu poprzez stronę internetową www.wspierajseniora.pl. Za pośrednictwem tej strony można zgłosić się także do wolontariatu ozdrowieńców. Proces rejestracji jest bardzo prosty i zajmuje zaledwie kilka minut.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!