Uwaga na fałszywych pracowników ZUS!

Jak chronić osoby starsze przed oszustami? Czy pracownicy ZUS rzeczywiście odwiedzają emerytów w ich domach? Gdzie zgłosić próbę oszustwa?

Uwaga na fałszywych pracowników ZUS!
  • Jan Wróblewski
  • /
  • 1 marca 2021

Pomoc w uzyskaniu świadczenia 500+

Jak donoszą lokalne media, kilka dni temu do mieszkania emerytki z Bydgoszczy zapukała kobieta, podająca się za pracownika ZUS. Rzekomym celem jej wizyty była pomoc w uzyskaniu unijnego świadczenia 500 plus. Oszustka oznajmiła również seniorce, że niedługo odwiedzi ją lekarz pełniący funkcję orzecznika ZUS. Kobieta zapewniła emerytkę, że ta nie ma się czego obawiać, ponieważ rzekomy lekarz przed chwilą przeprowadzał badanie u jej sąsiadki, w klatce obok. 

O jakie szczegóły wypytywali oszuści?

W trakcie wizyty, para oszustów wypytywała seniorkę o to, w jakim terminie pobiera emeryturę i oraz w jaki sposób ją otrzymuje (czy jest wypłacana na jej konto, czy może przynosi ją listonosz). Oprócz tego fałszywi pracownicy ZUS wypytywali kobietę, czy mieszka sama i czy jej rodzina znajduje się w pobliżu. Co więcej, emerytka została poproszona o okazanie swojej dokumentacji medycznej.

Seniorka o całym zdarzeniu postanowiła poinformować policję, oraz wspomnianą sąsiadkę, która niezwłocznie skontaktowała się z bydgoskim ZUS-em.

Czy pracownicy ZUS odwiedzają seniorów w domach?

Należy wiedzieć, że zarówno pracownicy ZUS, jak i lekarze orzecznicy, nie odwiedzają bez zapowiedzi starszych osób w ich domach, szczególnie w okresie pandemii. Co więcej, w związku z obecną sytuacją epidemiologiczną, wszystkie badania domowe przeprowadzane przez lekarzy orzeczników ZUS i komisje lekarskie ZUS zostały wstrzymane.

Przed pandemią koronawirusa, taka wizyta mogła mieć miejsce jedynie w sytuacji, gdy ktoś starał się o rentę, świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji lub świadczenie rehabilitacyjne, a jego stan zdrowia uniemożliwiał przeprowadzenie badania stacjonarnie w wybranej placówce ZUS. 

Co ważne, nawet w takiej sytuacji o terminie badania informowano listownie z dużym wyprzedzeniem.

Gdzie zgłosić próbę oszustwa?

Policjanci przypominają, że jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do tego czy odwiedzający nas pracownik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych rzeczywiście jest tym, za kogo się podaje, to należy skontaktować się z najbliższą placówką ZUS lub Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS, która widnieje pod numerem 22 560 16 00. Dodatkowo o próbie oszustwa należy jak najszybciej powiadomić policję.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!