Zderzenie samochodu z dzikim zwierzęciem.

Zderzenie samochodu z dzikim zwierzęciem na drodze może być bardzo poważne w skutkach. Oprócz strat materialnych, może dojść do poważnych obrażeń kierowcy i pasażerów, a nawet śmierci. Każdego roku dochodzi do kilkudziesięciu tysięcy kolizji aut z sarnami, jeleniami czy dzikami. Co robić w takiej sytuacji? Jak wygląda sprawa odszkodowań w takim przypadku?

Zderzenie samochodu z dzikim zwierzęciem.
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 5 marca 2021

Potrącenie dzikiego zwierzęcia

Na przełomie lutego i marca 2021 roku polską sieć obiegł film zarejestrowany kamerką samochodową, na którym widać, jak stado jeleni wbiega na jedną z dróg na Mazowszu. Kierowca samochodu osobowego nie miał szans by uniknąć zderzenia co najmniej z dwoma zwierzętami.

Niestety czasem jadąc nawet z przepisową prędkością, nie jesteśmy w stanie zareagować na wtargnięcie zwierzyny na jezdnię. Do najbardziej tragicznych zdarzeń dochodzi wówczas, gdy zwierze uderza w przednią szybę samochodu. Groźnie, z racji masy zwierzyny, wyglądają także potrącenia dzików.

Co robić w przypadku zderzenia ze zwierzęciem?

Po pierwsze trzeba się zatrzymać, włączyć światła awaryjne i ocenić sytuację. Zapytajmy naszych współpasażerów czy nic nikomu się nie stało. W godzinach wieczornych czy nocnych, wychodząc z auta koniecznie zabierzmy ze sobą latarkę. Pamiętajmy, że nawet jeśli pobieżne oględziny wskazują na niewielkie uszkodzenia auta, w rzeczywistości może dojść do bardzo dużych strat, których nigdy nie stwierdzimy na pierwszy rzut oka.

Nastolatek sięga po nieodpowiednie treści na YouTube? Rodzice zyskają kontrolęNastolatek sięga po nieodpowiednie treści na YouTube? Rodzice zyskają kontrolęAnna Malinowska

Co ze zwierzęciem potrąconym przez samochód?

W każdym przypadku, niezależnie od tego czy w wyniku zderzenia zwierzę poniosło śmierć, czy odniosło obrażenia, należy zgłosić ten fakt np. poprzez numer alarmowy odpowiednim służbom.

Jest kilka powodów, dla których musimy zawiadomić o takim fakcie policję czy straż miejską. Zabite lub ranne zwierze może znajdować się w dalszym ciągu na pasie ruchu, co może stanowić poważne zagrożenie dla innych kierowców. Nie zapominajmy, że jeśli zwierzę zostało ranne, potwornie cierpi. Dlatego ważne jest, by przyjechał do niego weterynarz, który zdecyduje np. o próbie ratowania jego życia lub o jego uśpieniu. Nie jest to tylko dobry zwyczaj. Do takiej kolejności działań obliguje nas prawo. Pozostawienie na pastwę losu rannego zwierzęcia, jest  wątpliwe etycznie, ale także zagrożone karą aresztu lub wysokiej grzywny.

Czy po zderzeniu z dzikim zwierzęciem można korzystać z samochodu?

W większości przypadków po kolizji z dzikim zwierzęciem dalsza podróż uszkodzonym samochodem nie wchodzi w grę. Rozbita lampa lub zdeformowane nadkole powinny być wskazaniem do wezwania pomocy drogowej. Chodzi przecież o nasze bezpieczeństwo. Warto jeszcze na miejscu wykonać dokumentację fotograficzną, która będzie niezbędna w procedurze odszkodowawczej, o której napiszemy za chwilę.

Nastolatek sięga po nieodpowiednie treści na YouTube? Rodzice zyskają kontrolęNastolatek sięga po nieodpowiednie treści na YouTube? Rodzice zyskają kontrolę Anna Malinowska

Odszkodowanie za zderzenie z leśnym zwierzęciem

Jeżeli posiadamy ubezpieczenie AutoCasco, możemy odetchnąć z ulgą. Praktyka pokazuje, że likwidacja szkody finansowana z innych źródeł zazwyczaj nie wchodzi w grę. Odszkodowanie od zarządcy drogi jest bardzo trudne do uzyskania, nawet jeśli do zdarzenia doszło poza odcinkiem oznaczonym znakiem A-18b „uwaga na dzikie zwierzęta”.

Jeśli do wypadku doszło w trakcie zorganizowanego polowania, można starać się o odszkodowanie od koła łowieckiego. Niezbędna jest jednak pełna dokumentacja wypadku, wraz ze wskazaniem dokładnego miejsca i czasu zdarzenia.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!