Za posiadanie wzmacniacza GSM grożą dotkliwe kary!

Tysiąc złotych grzywny, a w przypadku uporczywego łamania przepisów nawet więzienie! Takie kary grożą za posiadanie tzw. wzmacniacza GSM, nazywanego również repeaterem. Chodzi o urządzenia, które z definicji mają poprawić zasięg komórkowy w naszym domu lub firmie, a są zgodnie z prawem nielegalne!

Za posiadanie wzmacniacza GSM grożą dotkliwe kary!
  • Anna Malinowska
  • /
  • 5 marca 2021

Czym jest repeater GSM

Repeater GSM to urządzenie nadawczo-odbiorcze, które można kupić w internecie za naprawdę niewysokie kwoty. Stosowanie tego typu technologii jest jednak zakazane. Jest ku temu ważny powód. Mogą one bowiem zakłócać sygnał telefonii komórkowej w promieniu od jednego do 2,5 kilometrów, oraz powodować, że nasi sąsiedzi będą mieli problem z wykonaniem jakiegokolwiek połączenia.

Oznacza to, że urządzenie, które w teorii ma poprawić komfort korzystania z bezprzewodowych usług w naszym domu, będzie niejako „zabierało” taką możliwość wielu innym osobom, które znajdują się w zasięgu danego nadajnika telefonii komórkowej.

Jakie przywileje dla Zasłużonych Honorowych Dawców Krwi?Jakie przywileje dla Zasłużonych Honorowych Dawców Krwi?Michał Górecki

Prawo a repeatery GSM

Stosowanie takich urządzeń reguluje Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 12 grudnia 2014 roku w sprawie urządzeń radiowych nadawczych lub nadawczo-odbiorczych, które mogą być używane bez pozwolenia radiowego z późniejszymi zmianami (Dz.U. 2017 poz. 96 tekst jednolity.). Zgodnie z przepisami instalację wszelkich urządzeń nadawczych lub nadawczo-odbiorczych działających na częstotliwościach przewidzianych dla telefonii komórkowej mogą wykonać wyłącznie firmy telekomunikacyjne, którym przyznano odpowiednie rezerwacje – i na tym katalog pozwoleń się kończy.

Kary za stosowanie wzmacniaczy sygnału GSM

Urząd Komunikacji Elektronicznej, przypomina, że używanie urządzeń nadawczych oraz nadawczo-odbiorczych bez pozwolenia jest karalne. Warto pamiętać, że istnieją urządzenia kontrolno-pomiarowe, które dość szybko mogą namierzyć osoby stosujące tego typu rozwiązania.

Za używanie wzmacniaczy sygnału GSM grozi kara grzywny do 1000 złotych, a w przypadku osób przyłapanych na „recydywie” w grę wchodzi nawet ograniczenie lub pozbawienie wolności do lat dwóch. Oczywiście dochodzą wówczas kolejne, bardziej dotkliwe kary finansowe.

Czy tańszy roaming w UE przetrwa?Czy tańszy roaming w UE przetrwa? Anna Malinowska

Czy można legalnie zainstalować wzmacniacz sygnału GSM?

Jedyną firmą, która może legalnie zainstalować tego typu urządzenia w domu, czy w biurze jest operator komórkowy. Tylko wykwalifikowani specjaliści wiedzą, jak zamontować wzmacniacz by nie zakłócał sygnału innym użytkownikom sieci. Trzeba także pamiętać, że nie wszędzie „bezkolizyjne” stosowanie takich rozwiązań jest w ogóle możliwe!

Jeżeli mamy poważne problemy z zasięgiem powinniśmy w pierwszej kolejności zwrócić się do naszego operatora. Pamiętajmy o tym, że nie ma on obowiązku montowania wzmacniaczy „doświetlających” zasięg swojego sygnału, szczególnie jeśli mówimy o obszarach słabo zurbanizowanych i o niskiej gęstości zaludnienia. W takich przypadkach dodatkowe inwestycje w sprzęt są dla operatorów zwyczajnie nieopłacalne.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!