COVID-19: Kiedy ruszają szczepienia dla osób 65+?

Jest odpowiedź na często zadawane ostatnio pytanie: kiedy ruszają szczepienia dla osób 65+ przeciw COVID-19? Rejestracja na szczepienia dla osób w wieku 65-69 lat ruszy 11 marca poinformowało w poniedziałek (5.03) Ministerstwo Zdrowia. Rejestracja, będzie się odbywała według szczegółowego harmonogramu w zależności od roku urodzenia.

COVID-19: Kiedy ruszają szczepienia dla osób 65+?
  • Michał Górecki
  • /
  • 5 marca 2021

Harmonogram rejestracji na szczepienia

W czwartek, 11 marca 2021 roku zostanie uruchomiona rejestracja dla osób w wieku od 65. do 69. roku życia. Warto jednak pamiętać, że będzie ona odbywała się według ściśle określonego harmonogramu, tak aby pierwszeństwo miały osoby starsze.

Z uwagi na spodziewaną dużą liczbę chętnych w tej grupy wiekowej wprowadzono następujące zasady:

Od 11.03 do 13.03 Będą mogły zapisać się na szczepienie wyłącznie osoby urodzone w 1952 roku. Od 18.03 do 20.03 grupa ta będzie rozszerzona dodatkowo o roczniki 1952 oraz 1953. W kolejnych dniach – od 22.03 do 24.03 rejestrować będą mogli się wszyscy urodzeni w latach 1952-1956.

W dniach 25.03 do 27.03 ruszy dodatkowa rejestracja dla grupy 70+

Czy można zapisać się na szczepienie poza wyznaczonymi terminami?

Jak informuje pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk, „przegapienie” terminu, nie zamknie drogi do zarejestrowania się na szczepienie później. - „Jeśli ktoś nie zapisze się we wskazanym czasie, będzie mógł to zrobić później. Podawane terminy to czas dedykowany tylko dla określonych roczników” – wyjaśnia  Dworczyk.

Dodał również, że seniorzy zostali podzieleni na mniejsze grupy, aby zmniejszyć liczbę osób, które przybywają do punku zapisów. Chodzi po prostu o to, by nie powstawały długie kolejki i były łatwe do przeprowadzenia.

Zderzenie samochodu z dzikim zwierzęciem.Zderzenie samochodu z dzikim zwierzęciem.Mikołaj Frączak

Jak zgłosić chęć szczepienia?

Stosunkowo najprostszym sposobem jest zgłoszenie się przez formularz dostępny tutaj. Po pierwsze, zgłosić można się w każdym momencie, nie czekając na termin z harmonogramu, a po drugie, po wykonaniu takiej operacji nie będzie trzeba nigdzie dzwonić ani pisać. Służby odpowiedzialne za szczepienia zgłoszą się w tej sprawie same. Całość jesteśmy w stanie wypełnić w maksymalnie kilka minut.

Jakie są formy rejestracji na szczepienie?

Inną drogą jest zarejestrowanie się na szczepienie poprzez infolinię 989, e-Rejestrację, lub poprzez wysłanie wiadomości SMS o treści „SzczepimySie” pod numer +48 664 908 556. Ostatnio uruchomiono także drugi, łatwiejszy do zapamiętania numer dla chętnych +48 880 333 333. Oba podane numery prowadzą do tego samego systemu, zatem wystarczy wysłać informację tylko pod jeden z nich.

Za posiadanie wzmacniacza GSM grożą dotkliwe kary!Za posiadanie wzmacniacza GSM grożą dotkliwe kary! Anna Malinowska

Kto może się zarejestrować na szczepienie?

Oprócz osób w wieku 65+, możliwość rejestracji na szczepienie została udostępniona także pacjentom z chorobami przewlekłymi oraz służbom mundurowym.

-„Założyliśmy, że do końca marca zaszczepimy w Polsce 3 mln osób” – zadeklarował pełnomocnik rządu ds. szczepień,  Michał Dworczyk, W ten sposób około 3,5 mln osób będzie zaszczepionych pierwszą dawką do końca pierwszego kwartału 2021 roku. To około 1/5 więcej niż początkowo prognozowano.

Kiedy szczepienia dla osób 65+

Już 15 marca mają rozpocząć się szczepienia pacjentów cierpiących na choroby przewlekłe. 22 marca ruszy akcja szczepień pacjentów w 69. roku życia. Z kolei od 29 marca rozpocznie się szczepienie służb mundurowych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!