Lockdown w Pomorskiem – jakie obostrzenia?

Na liście obostrzeń do województwa warmińsko-mazurskiego dołączy wkrótce województwo pomorskie. Lockdown regionu ze stolicą w Gdańsku ma obowiązywać od soboty, 13 marca, zdecydował rząd. Potrwa przynajmniej do 20 marca. Obostrzenia dla Warmii i Mazur zostały przedłużone.

Lockdown w Pomorskiem – jakie obostrzenia?
  • Michał Górecki
  • /
  • 8 marca 2021

W jakich województwach lockdown?

Przedłużenie obostrzeń w woj. warmińsko-mazurskim oraz rozszerzenie ich na woj. pomorskie oznacza, że na północ Polski powraca lockdown w zbliżonej formie, w jakiej obowiązywał przed ostatnim poluzowaniem. Jak tłumaczy rząd, decyzja ma związek ze znacznym wzrostem zachorowań w tej części kraju oraz coraz większym obłożeniem łóżek oraz respiratorów.

Obostrzenia w województwie pomorskim będą obowiązywały od 13 marca.

Czy Prezes UOKiK ukaże Pocztę Polską?Czy Prezes UOKiK ukaże Pocztę Polską?Jan Wróblewski

Jakie obostrzenia w województwie pomorskim?

Obostrzenia będą w zasadzie identyczne jak na Warmii i Mazurach. Jedyna różnica będzie dotyczyła edukacji w klasach I-III, gdzie nie będzie nakazu nauki zdalnej, a wprowadzona zostanie edukacja hybrydowa, czyli połączenie zajęć stacjonarnych z edukacją na odległość. Podobne rozwiązanie będzie obowiązywało od 15 marca w województwie warmińsko-mazurskim. Poluzowanie zasad w tym zakresie ma związek m.in. z akcją szczepienia nauczycieli.

Od 13 marca w województwie pomorskim działalność będą musiały zawiesić baseny (z wyjątkiem ośrodków prowadzących działalność leczniczą oraz stanowiących bazę treningową dla kadry narodowej), sauny, łaźnie tureckie, solaria, salony odchudzające, kasyna oraz hotele. W ostatnim przypadku wyjątek stanowią hotele pracownicze oraz usługi świadczone dla osób odbywających podróże służbowe.

Zamknięte galerie handlowe na Pomorzu

Nieczynne będą także galerie handlowe. Jedynymi sklepami, które będą mogły pozostać otwarte w tego typu miejscach, będą sklepy spożywcze, apteki, drogerie, saloniki prasowe, księgarnie, sklepy zoologiczne oraz budowlane. Nie będzie zakazu działalności dla funkcjonujących w galeriach fryzjerów, sklepów optycznych, banków czy pralni.

Problem z zapłaceniem za paliwo. Co robić?Problem z zapłaceniem za paliwo. Co robić? Mikołaj Frączak

Kultura i sport z obostrzeniami

W województwie pomorskim z przerwą muszą liczyć się także placówki kultury takie jak teatry, muzea, kina, kluby fitness i siłownie oraz obiekty sportowe. Wszelkie zawody czy mecze mogą się odbyć na szczeblu zawodowym, jednak bez udziału publiczności.

Jak długo będą obowiązywały regionalne obostrzenia?

Regionalny lockdown będzie trwał co najmniej do 20 marca. Decyzja ta dotyczy zarówno Pomorza jak i Warmii i Mazur. Rząd zastrzega jednak, że jeśli sytuacja się nie poprawi, obostrzenia mogą zostać wydłużone.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!