To już przesądzone. Od 1.06.2021 większe prawa dla pieszych i nowe obowiązki dla kierowców
Ustawę wprowadzającą zmiany w Prawie o ruchu drogowym podpisał w poniedziałek (8.03) prezydent Andrzej Duda. Nowe przepisy dadzą większe uprawnienia dla pieszych oraz nowe obowiązki dla kierowców, którzy będą musieli zachować szczególną uwagę w okolicach przejść. Zmiany wchodzą w życie 1 czerwca 2021 roku.
- Mikołaj Frączak
- /
- 8 marca 2021
Zmiany przepisów ws. przejść dla pieszych
Jak informuje na swojej stronie internetowej Kancelaria Prezydenta RP, głównym celem ustawy jest poprawa bezpieczeństwa użytkowników dróg, a w sposób szczególny pieszych przechodzących na drugą stronę jezdni po przejściu.
„Zgodnie z nowymi regulacjami pieszy znajdujący się już na przejściu będzie miał pierwszeństwo przed każdym pojazdem, a pieszy dopiero na nie wchodzący – pierwszeństwo przed każdym pojazdem z wyjątkiem tramwaju. Jednocześnie kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, będzie zobowiązany zachować szczególną ostrożność i zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego” — napisano w komunikacie na stronie internetowej prezydenta.
Jakie przywileje dla Zasłużonych Honorowych Dawców Krwi?Michał Górecki
Pieszy na przejściu z zakazem używania telefonu
Ustawa co prawda daje większą ochronę pieszym, ale nakłada na nich również dodatkowe obowiązki. Zgodnie z nowym prawem, po 1.06.2021 r. przechodzących przez przejście będzie obejmował zakaz używania telefonów komórkowych, a także innych urządzeń, które mogą zakłócić uwagę i właściwą ocenę sytuacji.
Jaki limit prędkości w nocy na terenie zabudowanym?
Podpisana przez prezydenta ustawa oznacza koniec możliwości nieco szybszej jazdy przez teren zabudowany w nocy. Przypomnijmy, aktualnie w porze nocnej dopuszczalna jest tam prędkość 60 km/h. Z początkiem czerwca wyjątek ten będzie już nieaktualny. Niezależnie od pory dnia, górny limit prędkości w terenie zabudowanym będzie wynosił tyle samo, czyli 50 km/h.
W ocenie ekspertów, zmiana ta przysłuży się do ograniczenia liczby nieszczęśliwych wypadków, szczególnie z udziałem niechronionych użytkowników dróg, takich jak piesi czy rowerzyści.
Problem z zapłaceniem za paliwo. Co robić? Mikołaj Frączak
Od kiedy zakaz jazdy „na zderzaku”?
Nowe przepisy wprowadzają także zakaz tzw. jazdy na zderzaku. Przepisy wprowadzają obowiązek zachowania odpowiedniej odległość od pojazdu, który jedzie przed nami po autostradzie lub drodze ekspresowej.
W tym przypadku zasada ma być prosta – obowiązkowa odległość wyrażona w metrach nie może być mniejsza niż połowa prędkości pojazdu w kilometrach na godzinę. To oznacza, że jeśli jedziemy 120 km/h, musimy zachować odstęp od poprzedzającego samochodu wynoszący 60 metrów.
Przepis ten nie będzie obowiązywał wyłącznie w przypadku manewru wyprzedzania.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.