Mandat za plamę oleju pod samochodem

Mimo że jeździmy coraz nowszymi samochodami, problem plam oleju na drogach lub miejscach parkingowych nie znika. Trzeba pamiętać, że za zanieczyszczenie drogi płynami eksploatacyjnymi, grożą srogie kary, które w najbliższych miesiącach mogą wzrosnąć do… okolic średniej krajowej. Jaki mandat za plamę oleju pod samochodem? Odpowiadamy.

Mandat za plamę oleju pod samochodem
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 9 marca 2021

Plama oleju pod samochodem

To nie moje – tak brzmi najczęściej tłumaczenie kierowców, których służby chcą pociągnąć do odpowiedzialności za plamę oleju pozostawionego przez ich samochód. Tłumaczenie może być zbyt „słabe”, a wina łatwa do udowodnienia. Straż miejska czy policja dysponują specjalnymi kamerami inspekcyjnymi. Czasem wystarczy chwilę poczekać, by spadająca kropla ciemnej cieczy, potwierdziła zarzuty funkcjonariuszy.

Szkodliwość takiego zanieczyszczenia sprowadza się do trzech wymiarów. Pierwszy to estetyka dróg i chodników, które z trudnozmywalnymi plamami nie wyglądają dobrze. Drugi sprowadza się do spraw związanych z ochroną środowiska. Płyny eksploatacyjne, w tym w szczególności oleje są bardzo szkodliwe dla wód podziemnych, gleby, roślin oraz zwierząt. Po trzecie, duży wyciek może spowodować miejscową śliskość, która może być przyczyną wypadku drogowego. Interwencje w tej sprawie, należy więc uznać za słuszne.

To już przesądzone. Od 1.06.2021 większe prawa dla pieszych i nowe obowiązki dla kierowcówTo już przesądzone. Od 1.06.2021 większe prawa dla pieszych i nowe obowiązki dla kierowcówMikołaj Frączak

Jaki mandat za zanieczyszczenie olejem?

Aktualnie zanieczyszczenie drogi to wykroczenie, o którym mówi artykuł 91 Kodeksu wykroczeń. Za taki incydent możemy zapłacić nawet 1500 złotych grzywny. W grę wchodzi także kara nagany. Jeśli sprawą zainteresuje się drogówka, może zostać odebrany nam dowód rejestracyjny, bowiem auto z nieszczelnościami i wyciekami grozi nie tylko estetyce dróg i środowisku, ale także może powodować niebezpieczeństwo!

Dodatkową, dotkliwą karą często jest także poniesienie kosztów związanych z usunięciem zanieczyszczenia. W przypadku porowatych, betonowych nawierzchni lub kostki brukowej to często bardzo duży wydatek.

Wyższe mandaty za zanieczyszczenie olejem

Najwyraźniej prawodawcy chcą pójść dalej z walką o czyste środowisko oraz estetykę i bezpieczeństwo dróg. W mediach pojawiają się informacje o propozycjach ministerstwa klimatu i środowiska, zgodnie z którymi kara za zanieczyszczenie drogi może sięgać nawet 5000 złotych. Wiele wskazuje na to, że najwyższa stawka będzie przewidziana dla osób, które śmiecą z pełną premedytacją, np. wyrzucając śmieci przez okno pojazdu. To, czy plama pod naszym samochodem zaliczona będzie to tej samej kategorii przewiny, będzie zależała od funkcjonariuszy policji lub strażników miejskich.

Jakie konsekwencje za rozbicie samochodu służbowego?Jakie konsekwencje za rozbicie samochodu służbowego? Martyna Kowalska

Plama oleju w garażu podziemnym – kto odpowiada?

Regulaminy większości garaży podziemnych np. we wspólnotach majątkowych zawierają punkt nakazujący usunięcie plamy spowodowanej wyciekiem płynów eksploatacyjnych samochodu jego właścicielowi, bądź osobie, do której należy dane stanowisko. Usuwanie tego typu zabrudzeń we własnym zakresie może okazać się nieskuteczne. Wówczas należy skorzystać z usług wyspecjalizowanych firm, które potrafią wysoko wyceniać swoje działania. Czasem usunięcie niewielkiej plamy na betonowym, porowatym podłożu może nas kosztować kilkaset złotych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!