Kiedy wiosenna korekta kolejowego rozkładu jazdy 2021?

Osoby często podróżujące koleją, zastanawiają się kiedy wchodzi w życie „wiosenna” korekta kolejowego rozkładu jazdy? Zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami zmiany nastąpią w niedzielę, 14 marca 2021 roku. Nowe godziny odjazdów i przyjazdów obowiązywać będą do 12 czerwca br. Korekta wprowadzana jest w związku z planowanymi pracami inwestycyjnymi. W tym roku dotkną one szczególnie podróżujących do i z Warszawy.

Kiedy wiosenna korekta kolejowego rozkładu jazdy 2021?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 9 marca 2021

Czym jest korekta rozkładu jazdy?

W bieżącym rozkładowym roku obowiązującym od 12.2020 do 12.2021 PKP-PLK przewidziało aż pięć korekt rozkładu jazdy. Pierwsza z nich nastąpi w nocy z 13 na 14 marca 2021 roku. (sobota/niedziela).

Jak wyjaśnia PKP-PLK wynikają one z konieczności dostosowania kursowania pociągów do prac remontowych, jakie zostały zaplanowane na kolejowych trasach. Chodzi o zapewnienie pasażerom różnych przewoźników „optymalne możliwości dojazdu”.

Zmiany w kursowaniu pociągów w Warszawie

Zmiany najbardziej będą zauważalne w Warszawie w związku z przebudową stacji Warszawa Zachodnia wchodzącego w skład Warszawskiego Węzła Kolejowego. Zgodnie z danymi podawanymi przez PKP-PLK to największa stacja w kraju pod względem liczby kursujących przez nią pociągów. Każdej doby przejeżdża przez nią około tysiąca pociągów różnych kategorii – od aglomeracyjnych i regionalnych po dalekobieżne krajowe oraz w transporcie międzynarodowym.

Powstał portal statystyczny dla rynku kolejowegoPowstał portal statystyczny dla rynku kolejowego Mikołaj Frączak

Na której stacji w Warszawie zatrzyma się pociąg?

W związku z przebudową stacji Warszawa Zachodnia, pasażerowie powinni dokładnie sprawdzić jakie zmiany czekają ich od 14 marca. Z zapowiedzi PKP-PLK wynika, że część pociągów kursujących przez stolicę będzie jeździć okrężnymi trasami. To oznacza, że nie każdy dojedzie np. do Warszawy Centralnej i będzie musiał skorzystać z innych stołecznych stacji kolejowych.

Zmiany w ruchu pociągów w Warszawie. Gdzie sprawdzić?

Pasażerowie PKP Intercity chcący dokładnie prześledzić nowe warianty połączeń powinni skorzystać ze specjalnej strony internetowej znajdującej się tutaj. Klienci innych przewoźników, powinni sprawdzić zmiany na ich stronach internetowych. Kompletny rozkład wszystkich pociągów pasażerskich dostępny jest na stronie prowadzonej przez zarządcę infrastruktury kolejowej pod adresem https://portalpasazera.pl/.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Glovo z zarzutami
zakup towaru

Glovo z zarzutami

Glovo, jedna z popularnych aplikacji służąca m.in. dostawie jedzenia, pod lupą Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jakie zastrzeżenia ma  UOKiK? Jaka kara grozi Glovo za nieprzestrzeganie...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!