Powstał portal statystyczny dla rynku kolejowego

Firmy planujące transport pociągami towarowymi, przedsiębiorstwa logistyczne oraz miłośnicy kolei mogą od marca korzystać z nowego portalu statystycznego, który podaje szczegółowe dane dotyczące transportu pasażerskiego i towarowego w Polsce. Jak korzystać z portalu statystycznego dla rynku towarowego? Jak szukać danych o kolei?

Powstał portal statystyczny dla rynku kolejowego
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 8 marca 2021

Szczegółowe dane statystyczne o kolei

Urząd Transportu Kolejowego, będący regulatorem tego rynku w Polsce przygotował portal z danymi, który obejmuje ciekawe informacje nie tylko z punktu widzenia miłośników kolei, ale także firm zajmujących się logistyką, czy planujących organizację transportu swoich produktów pociągami towarowymi.

Jak sprawdzić opóźnienia na kolei

Jedną z przykładowych funkcji portalu są dane dotyczące opóźnień pociągów. Wystarczy kliknąć na piktogram zegara z podpisem„Punktualność”, a następnie wybrać interesujący nas obszar np. przewozy pasażerskie lub towarowe. Znajdują się tam nie tylko bieżące dane, ale także historyczne parametry, które mogą pomóc w przygotowaniu zestawień porównawczych.

Kiedy mija termin sporządzania sprawozdań finansowych za 2020 rok? Będą wyjątki?Kiedy mija termin sporządzania sprawozdań finansowych za 2020 rok? Będą wyjątki? Michał Górecki

Gdzie znaleźć mapę linii kolejowych

Na portalu UTK umieszczono także linki do map linii kolejowych nie tylko znajdujących się pod zarządem PKP PLK, ale także międzynarodowy układ tras przygotowany w ramach projektu Open Railway Map.Odnośniki znajdują się w zakładce „Infrastruktura”. Dalej należy wejść w pozycję „Mapy Kolejowe”.

Dane rynku kolejowego

Portal zawiera wszystkie najważniejsze i stale aktualizowane dane rynku kolejowego w Polsce. Układ strony jest bardzo intuicyjny i pozwoli na szybką orientację w strukturze serwisu, także przez osoby, które nie są zaawansowanymi użytkownikami tego typu narzędzi.

„Materiały prezentują informacje i statystyki z obszaru m.in. danych eksploatacyjnych, punktualności,grup towarowych, transportu intermodalnego, zatrudnienia, taboru kolejowego,zdarzeń i wypadków, a nawet kolei wąskotorowych. Serwis zawiera również analizy, raporty tematyczne, sprawozdania i rejestry Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego” – napisano na stronie Urzędu Transportu Kolejowego.

Nowa pomoc dla rolników: tworzenie krótkich łańcuchów dostawNowa pomoc dla rolników: tworzenie krótkich łańcuchów dostaw Martyna Kowalska

Gdzie znaleźć historyczne dane dotyczące kolei?

Portal jest źródłem także historycznych danych dotyczących kolei, jednak obejmują one statystyki zbierane od 2000 roku. Możne je także pobrać w plikach, które nadają się do późniejszej edycji oraz obróbki w arkuszach kalkulacyjnych.

Strona jest w pełni responsywna — dostosowuje się do wielkości ekranu, również na urządzeniach mobilnych. Jest również dostosowana do potrzeb użytkowników z niepełnosprawnościami. Staraliśmy się ją jak najdokładniej przygotować, jednak liczymy na wszelkie uwagi dotyczące nowego serwisu. Prosimy o ich przesyłanie na adres [email protected].

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!