Wracasz z Czech lub Słowacji? Sprawdź kiedy musisz iść na kwarantannę

Sytuacja epidemiczna u naszych południowych sąsiadów spowodowała, że rząd podjął decyzję o zaostrzeniu przepisów związanych z wjazdem na terytorium RP z Czech i Słowacji. W większości przypadków lepiej posiadać negatywny wynik testu w kierunku koronawirusa. W przeciwnym razie trafimy na kwarantannę!

Wracasz z Czech lub Słowacji? Sprawdź kiedy musisz iść na kwarantannę
  • Anna Malinowska
  • /
  • 1 marca 2021

Wjazd do Polski dla Czechów i Słowaków

Jak poinformowano na rządowych stronach, osoby, które nie mieszkają lub nie przebywają na stałe w RP, muszą posiadać przy sobie ujemny wynik testu w kierunku koronawirusa. Przepisy te dotyczą zarówno osób przemieszczających się samochodem, pociągiem, samolotem czy autobusem jak również tych, którzy przekraczają granicę pieszo – co jest stałą praktyką np. w Cieszynie.

Wynik, o którym mowa nie może być starszy niż 48-godzinny. O stosowne zaświadczenie, nasi goście zostaną poproszeni przez funkcjonariusza Straży Granicznej lub Policji. Ważne by dokument był wydany w języku polskim lub angielskim. Warto poinformować o tym np. naszych kontrahentów, którzy chcą przyjechać do nas z Czech lub Słowacji (lub jadą tranzytem przez te kraje) np.na rozmowy handlowe.

Kwarantanna dla Polaków wracających z Czech lub Słowacji

Do Polski wjadą co prawda osoby mieszkające na stałe w Polsce, jednak jeśli nie będą miały negatywnego wyniku testu SARS-CoV-2 trafią na obowiązkową kwarantannę! Od tej zasady wprowadzono jednak kilka wyjątków.Warto się z nimi zapoznać.

Czy rząd przedłuży wypłatę zasiłku opiekuńczego?Czy rząd przedłuży wypłatę zasiłku opiekuńczego?Jan Wróblewski

Osoby zaszczepione bez kwarantanny

W przypadku obostrzeń obowiązujących od 27 lutego, o kwarantannę lub konieczność posiadania testu nie muszą się martwić podróżni zaszczepieni szczepioną dopuszczoną do obrotu w Unii Europejskiej. Te osoby bez obaw mogą przekraczać słowacko-polską oraz czesko-polską granicę. Zupełnie jak przed pandemią.

Rekordowa liczba upadłości konsumenckichRekordowa liczba upadłości konsumenckich Mikołaj Frączak

Kogo nie obejmuje kwarantanna przy wjeździe z Czech lub Słowacji?

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami, o kwarantannę i testy nie muszą się martwić m.in. pracownicy transgraniczni, uczniowie pobierający naukę w Polsce lub w Czechach i Słowacji oraz ich opiekunowie,którzy muszą przekroczyć granicę w związku zajęciami, dzieci  objęte wychowaniem przedszkolnym w Polsce lub u naszych sąsiadów (wraz z opiekunami), dla których korzystanie z tej opieki łączy się z koniecznością przekroczenia granicy, a także studenci oraz naukowcy prowadzący międzynarodową działalność naukową.

Wspomniane obostrzenia nie dotyczą także żołnierzy (polskich oraz sił sojuszniczych), policjantów, funkcjonariuszy Straży Granicznej, ABW, Służby Celno-Skarbowej, strażaków, SOP, Inspekcji Transportu Drogowego – pod warunkiem, że przekroczenie granicy wiąże się z zadaniami służbowymi.

Restrykcje nie dotyczą także dyplomatów, przedstawicieli międzynarodowych organizacji (wraz z rodzinami) oraz inne osoby, które przekraczają granicę RP, legitymując się paszportem dyplomatycznym.

O kwarantannę nie muszą się martwić także zawodowi kierowcy,którzy wykonują transport międzynarodowy, załogi samolotów, obsady pociągów itp.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!