Czy rząd przedłuży wypłatę zasiłku opiekuńczego?

Do kiedy wypłata zasiłku opiekuńczego? Starasz się o wypłatę zasiłku opiekuńczego? Sprawdź, co musisz wiedzieć.

Czy rząd przedłuży wypłatę zasiłku opiekuńczego?
  • Jan Wróblewski
  • /
  • 26 lutego 2021

Jak jest obecnie?

Obecnie z zasiłku opiekuńczego można korzystać zgodnie z przepisami ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Na tej podstawie zasiłek jest wypłacany do 28 lutego.

Jak będzie?

"W projekcie rozporządzenia proponuje się przyznanie prawa do dodatkowego zasiłku opiekuńczego na okres 14 dni, od 1 marca 2021 r. do 14 marca 2021 r." — napisano w projekcie

Na jakich zasadach przysługuje zasiłek opiekuńczy?

O zasiłek opiekuńczy można się starać w razie nieprzewidzianego zamknięcia:

  • żłobka, 

  • klubu dziecięcego, 

  • przedszkola, 

ale również choroby:

  • niani, z którą rodzice mają zawartą umowę, 

  • lub opiekuna dziennego

Warto wiedzieć, że zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicowi, ubezpieczonemu rodzicowi  dziecka do lat 8. Ze świadczenia można korzystać przez 60 dni w roku (łącznie) na wszystkie dzieci.

Co więcej, zasiłek opiekuńczy w wymiarze 60 dni w roku przysługuje również w razie choroby dziecka do 14 lat.

Zasiłek opiekuńczy dla niepełnosprawnych dzieci

Jeśli chodzi o niepełnosprawne dzieci, które ukończyły 14 lat, i posiadają orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub opiece wymaganej w związku z ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji, to wspomniany zasiłek przyznawany jest w wymiarze 30 dni aż do ukończenia przez dziecko 18 roku życia.

Na identycznych zasadach zasiłek przysługuje rodzicowi, który stale opiekuje się dzieckiem o znacznym stopniu niepełnosprawności lub wymagającym opieki w związku z ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji i nie jest w stanie zapewnić dziecku opieki, przykładowo z powodu choroby.

Ile wynosi zasiłek opiekuńczy?

Kwota miesięcznego zasiłku opiekuńczego wynosi 80 proc. wynagrodzenia. Co ważne, wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, włączając w to dni ustawowo wolne od pracy.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!