Ruszają konsultacje Krajowego Planu Odbudowy

Kiedy rozpoczną się konsultacje? Co zostanie omówione w ich trakcie i jak wygląda harmonogram prac?

Ruszają konsultacje Krajowego Planu Odbudowy
  • Jan Wróblewski
  • /
  • 25 lutego 2021

Kto jest odpowiedzialny za przeprowadzenie konsultacji?

Za przeprowadzenie konsultacji odpowiada Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Spotkanie decydentów z obywatelami zostanie przeprowadzone w sprawie Krajowego Planu Odbudowy i zapoczątkuje je cykl trzech konferencji.

Co w ramach konsultacji?

W ramach konsultacji omawiane będą poszczególne kierunki interwencji – zapowiedziała Renata Calak z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.

Informacja na ten temat wzbudziły żywe zainteresowanie strony samorządowej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Kiedy rozpoczną się konsultacje?

Konsultacje rozpoczną się 26 lutego 2021 i będą trwały 35 dni. Będzie dużo czasu na uwagi, a dla nas na wprowadzenie poprawek do dokumentu – zapewniła Renata Calak dyrektor Departamentu Strategii w MFiPR.

Kto jest zainteresowany?

Szczególnie zainteresowani konsultacjami, wydają się przedstawiciele strony samorządowej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Wyraźnie czekali oni na informację Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej na temat Krajowego Planu Odbudowy oraz stanu prac nad przygotowaniem do wdrożenia  środków Unii Europejskiej w okresie programowania 2021 – 2027. Informacje na ten temat zostały przedstawione na posiedzeniu KWRiST 24 lutego. Jedno z pierwszych pytań skierowanych do MFiPR podczas spotkania, dotyczyło tego, jak mają odnieść się do projektu Krajowego Planu Odbudowy, skoro wspomniany dokument trafił do nich dosłownie przed chwilą, a czas na jego zaopiniowanie mają jedynie do piątku.

Co zapoczątkuje konferencje?

Konsultacje rozpocznie cykl trzech konferencji. Pierwsza z nich odbędzie się w piątek 26 lutego i zostanie poświęcona odporności konkurencyjnej gospodarki w ramach transformacji cyfrowej. Kolejna odbędzie się natomiast 2 marca i posłuży zaprezentowaniu komponentów KPO dotyczących zielonej energii i zielonej inteligentnej mobilności. Ostatnia z konferencji odbędzie się 4 marca i będzie poświęcona dostępności systemu ochrony zdrowia. 

Tematyka konferencji ma za zadanie odpowiadać pięciu obszarom interwencji określonych w ramach KPO.

Do kiedy należy przedłożyć dokument?

Przedstawiciele MFiPR podkreślają, że mimo długiego okresu na przygotowanie dokumentu sam harmonogram prac jest bardzo napięty. Ma to związek z tym, że każde państwo unijne zostało zobligowane, do przedstawienia projektu Krajowego Planu Odbudowy i przedłożenia go Komisji Europejskiej do 30 kwietnia. Następnie Komisja w ciągu 2 miesięcy dokona jego oceny. W związku z tym MFiPR liczy, że samorządowcy włączą się w ten cykl, zgłaszając uwagi do dokumentu. W ramach tych działań przeprowadzona zostanie również analiza wpływu planowanych inwestycji na środowisko i wskaźniki gospodarcze makro.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!