PIP sprawdzi, czy firmy nie nadużyły tarczy

Kto musi liczyć się z kontrolami? Co sprawdzą inspektorzy? Sprawdź, co warto wiedzieć w razie kontroli.

PIP sprawdzi, czy firmy nie nadużyły tarczy
  • Jan Wróblewski
  • /
  • 26 lutego 2021

Z jakiego powodu prowadzone są kontrole

Inspektorzy mają za zadanie zweryfikować, czy pracodawcy, którzy skorzystali z różnych form pomocy ( ramach specustawy) robili to zgodnie z obowiązującymi przepisami i z zachowaniem wszelkich formalności. Dotychczasowe kontrole dotyczące płac potwierdziły, że w 566 przypadkach doszło do naruszenia przepisów o wypłacie wynagrodzenia.

Kogo dotyczą kontrole?

Z ewentualnymi kontrolami muszą się liczyć przede wszystkim ci przedsiębiorcy, którzy korzystali z dopłat do pensji. W tym przypadku chodzi o to, by sprawdzić, czy przy korzystaniu z tzw. rozwiązań pomocowych nie doszło do nadużyć w zakresie prawa pracy (czasu pracy, wypłaty wynagrodzeń). Na wizytę inspektora przygotować muszą się również przedsiębiorcy, którzy korzystali z czterech konkretnych rozwiązań ujętych w covidowej specustawie.

Chodzi o osoby otrzymujące dopłaty do pensji pracowników, którym obniżono czas pracy lub którzy zostali objęci przestojem. W celu wprowadzenia takiego rozwiązania należy spełnić kilka warunków. Jednym z nich jest zawarcie porozumienia w tej sprawie ze związkami zawodowymi lub innymi prawnymi przedstawicielami zatrudnionych. Po uzyskaniu porozumienia, jego kopię należy przekazać do właściwego okręgowego inspektoratu pracy. Z danych zebranych przez PIP, wynika, że to właśnie te rozwiązania cieszyły się największym zainteresowaniem. Świetnie obrazują to liczby, wedle których 22,1 tys. postanowień zawartych w porozumieniach zgłoszonych do inspekcji dotyczyło obniżenia czasu pracy, natomiast 7,6 tys. warunków stosowania przestoju. Stanowią one odpowiednio 67,7 proc. i 23,4 proc. wszystkich przyjętych zgłoszeń.

Kto jeszcze musi liczyć się z kontrolą?

Oprócz wcześniej wymienionych, z kontrolą muszą się liczyć także te firmy, które ze swoimi pracownikami zawarły porozumienie w sprawie wprowadzenia systemu równoważnego czasu pracy:

  • w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 12 miesięcy,

  • lub w sprawie stosowania mniej korzystnych warunków zatrudnienia pracowników niż wynikające z umów o pracę.

Należy pamiętać, że Istnieją również inne rozwiązania z zakresu prawa pracy, które zostały przewidziane w przepisach antycovidowych i tym samym mogą zostać zweryfikowane przez PIP. 

Dla przykładu, specustawa umożliwia również:

  • udzielenie zaległego wypoczynku bez konieczności uzgodnień z pracownikiem,

  • ograniczenie (w niektórych przypadkach) wysokości odpraw i innych świadczeń związanych z zakończeniem zatrudnienia, 

  • polecanie wykonywania pracy w formie zdalnej. 

Oprócz tego inspekcja ma prawo sprawdzić czy przestrzegane są zmodyfikowane zasady wykonywania pracy przez cudzoziemców i w jaki sposób stosowane są ograniczenia umożliwiające m.in. koszarowanie pracowników zatrudnionych przez przedsiębiorstwa zapewniające funkcjonowanie infrastruktury krytycznej.

Kiedy rozpoczną się kontrole PIP?

Kontrole związane z przestrzeganiem rozwiązań prawnych wprowadzonych przepisami tarcz antykryzysowych realizowane są przez Państwową Inspekcję Pracy i rozpoczęły się 18 stycznia br..

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!