Na czym polega program Mama 4+

Ponad 61 tys. osób korzysta z programu Mama 4+ — wynika z najnowszych statystyk resortu rodziny i polityki społecznej. W latach 2019-2021 z państwowej kasy trafiło na ten cel około 2,4 mld złotych. Na czym polega program Mama 4+

Na czym polega program Mama 4+
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 4 marca 2021

Czym jest program Mama 4+ ?

Mama 4+ to rządowy program sprowadzający się do wypłaty rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego dla osób, które w przeszłości zrezygnowały z pracy i poświęciły się wychowaniu co najmniej czwórki dzieci. Zazwyczaj takie osoby nie nabyły prawa do najniższej emerytury.

Ile wynosi rodzicielskie świadczenie uzupełniające?

Zasada jest prosta. Jeśli osoba, która chce skorzystać z programu Mama 4+ pobiera już świadczenie, które jest niższe od najniższej emerytury, wówczas może liczyć na uzupełnienie świadczenia do kwoty minimalnej emerytury. Przypomnijmy, od marca 2021 roku jest to kwota 1250,88 zł.

Szczególnie korzystne jest rodzicielskie świadczenie uzupełniające dla osób, które nie posiadają prawa do żadnego świadczenia. Wówczas pieniądze z programu Mama 4+ odpowiadają kwocie minimalnej emerytury.

Jak przenieść dziecko do innego przedszkola w trakcie roku szkolnego?Jak przenieść dziecko do innego przedszkola w trakcie roku szkolnego?Mikołaj Frączak

Ile kosztuje program Mama 4+

Według stanu na marzec 2021 roku, świadczenie w ramach programu Mama 4+ pobiera 61,1 osób. To dokładnie tyle, ile wynosi liczba mieszkańców podwarszawskiego Pruszkowa. Wprowadzone w 2019 roku świadczenia uzupełniające dla rodziców, którzy poświęcili swoją karierę, by zająć się minimum czwórką dzieci, kosztowały dotąd 2,4 mld złotych.

Czy w programie Mama 4+ mogą uczestniczyć mężczyźni?

Wbrew nazwie programu Mama 4+, nie jest on dedykowany wyłącznie dla kobiet. Uzupełniające świadczenia mogą pobierać także mężczyźni, którzy spełniają wskazane warunki. Jak informuje rząd: „- Rodzicielskie świadczenie uzupełniające może być przyznane matce, która urodziła i wychowała co najmniej czworo dzieci, a w przypadku śmierci matki dziecka albo porzucenia dzieci przez matkę – ojcu, który wychował co najmniej czworo dzieci”.

Uprawnionych mężczyzn, którzy sięgają po wsparcie, nie jest jednak zbyt wielu i stanowią zaledwie ułamek procenta wszystkich beneficjentów programu.

Nadchodzi koniec znaczków pocztowych?Nadchodzi koniec znaczków pocztowych? Michał Górecki

Jak ubiegać się świadczenie Mama 4+

Wszystkie osoby, które spełniają kryteria wsparcia, powinny złożyć w tej sprawie wniosek do Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub w przypadku osób zajmujących się rolnictwem do Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Więcej informacji na ten temat uzyskają w najbliższej placówce ZUS lub KRUS.

Jeśli osoba, która wnioskuje o takie wsparcie, pobiera już świadczenie emerytalne, które jest niższe niż 1250,88 zł (emerytura minimalna), może liczyć na wyrównanie do tej kwoty. Osoby, które nie nabyły prawa do jakiegokolwiek świadczenia, a spełniają warunki pomocy, otrzymają miesięcznie 1250,88 zł.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Jakie są kary dla pracowników?
Praca

Jakie są kary dla pracowników?

Kodek pracy reguluje m.in. kwestie kar dla pracowników od pracodawcy. Ta najlżejsza to upomnienie ustne lub pisemne. Co jeszcze może czekać niezdyscyplinowanego pracownika?...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!